fbTrack

Przestępczość

Kameruńczycy mordowali nigeryjskich rybaków?

AFP
Nigeryjski parlament sprawdza doniesienia jakoby 97 nigeryjskich rybaków zostało zamordowanych przez kameruńskie bojówki w rejonie półwyspu Bakassi, który został scedowany przez Nigerię na rzecz Kamerunu.

Według doniesień do zbrodni miało dojść w zeszłym tygodniu, gdy oddział paramilitarny z Kamerunu próbował wymusić na mieszkańcach tego regionu opłatę w wysokości 300 dolarów za prawo do łowienia ryb.

Osoby, które przetrwały masakrę, uciekły do Nigerii - wielu z nich jest rannych - informuje BBC.

Szef nigeryjskiego MSW Abdulrahman Dambazau oskarżył Kamerun o łamanie porozumienia między krajami, na mocy którego Kamerun zobowiązał się zapewnić ochronę obywatelom Nigerii na przekazanym Kamerunowi terytorium.

Kamerun kontroluje półwysep Bakassi od 2008 roku, po tym jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że sporny obszar powinien przypaść temu krajowi.

Nigeryjski MSZ wezwał już przed kilkoma dniami ambasadora Kamerunu, by złożyć na jego ręce formalny protest w tej sprawie.

Półwysep Bakassi był administrowany przez Nigerię od uzyskania przez ten kraj niepodległości aż do 2008 roku. Prawa do półwyspu rościł sobie jednak również Kamerun - w 1981 roku między oboma krajami nieomal doszło do wybuchu wojny o kontrolę nad tym obszarem. Z kolei w 1994 roku w starciach w rejonie półwyspu Bakassi zginęły 34 osoby.

Kamerun sprawuje pełną kontrolę nad półwyspem Bakassi od 15 sierpnia 2013 roku.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL