fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Były amerykański Marine oskarżony w Rosji o szpiegostwo

Pixabay
48-letni Paul Whelan, zatrzymany w Rosji w ubiegłym tygodniu, został oficjalnie oskarżony o szpiegostwo - podała agencja Interfax.

Paul Whelan został aresztowany w Moskwie 31 grudnia. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że Amerykanin został zatrzymany podczas "misji szpiegowskiej", ale nie podała dodatkowych szczegółów.

"Departament śledczy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji wszczął sprawę karną przeciwko obywatelowi USA na podstawie art. 276 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej" - przekazała FSB. "Dochodzenie jest w toku" - poinformowano w oświadczeniu.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedziała dziennikarzom, że Whelan otrzymał pomoc konsularną.

Brat zatrzymanego w rozmowie z CNN powiedział, że Whelan był w Moskwie na ślubie. Członkowie jego rodziny odrzucają wszelkie oskarżenia o szpiegostwo.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni o jego bezpieczeństwem. Jego niewinność jest niewątpliwa. Wierzymy, że jego prawa będą respektowane - powiedział David Whelan.

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że oczekuje od Rosjan dodatkowych informacji w tej sprawie. Jeśli okaże się, że dokonano nieprawidłowego zatrzymania, Amerykanie zażądają uwolnienia obywatela swojego kraju.

Whelana w areszcie śledczym odwiedził ambasador USA w Rosji Jon Huntsman. Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS, Whelan może usłyszeć wyrok do 20 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za szpiegostwo.

Amerykanin służył w Marines w latach 1994-2008. Dwukrotnie brał udział w misjach w Iraku. Aresztowanie Whelana miało miejsce około dwóch tygodni po tym, jak Rosjanka Maria Butina oskarżona o bycie obcym agentem, przyznała się do udziału w spisku przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA