fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Irański haker żądał milionów za skradzioną "Grę o tron"

materiały prasowe
Za letnim atakiem na serwery HBO i wyciek niewyemitowanych odcinków popularnych programów łącznie z "Grą o tron" stoi irański haker. Miał on żądać okupu w wysokości 5,5 milionów dolarów - ogłosili we wtorek prokuratorzy federalni USA.

Zdaniem śledczych, haker Behzad Mesri pracował w imieniu irańskiej armii, atakując izraelską infrastrukturę. W maju rozpoczął śledzenie sieci komputerowych i pracowników HBO. Następnie wykorzystał przejęte konta pracowników, by uzyskać dostęp do serwerów komputerowych medialnego giganta.

Mesri wykorzystał ten dostęp, aby ukraść ogromną ilość danych z HBO, w tym niewyemitowane odcinki takich seriali jak "Pohamuj entuzjazm", "Gracze" czy "Kroniki Times Square". Skradł też skrypty i streszczenia nowych odcinków "Gry o tron", e-maile o dokumenty finansowe - wynika z aktu oskarżenia przedstawionego przez prokuratorów.

Mesri nie znajduje się w federalnym areszcie, a władze nie wiedzą, gdzie haker się znajduje - powiedział rzecznik prokuratury federalnej.

Pod koniec lipca Mesri próbował wyłudzić od HBO okup za "1,5 terabajta cennych danych HBO". W mailu wysłanym 23 lipca Mesri napisał: "Cześć wszystkim przegranym! Tak, to prawda! HBO jest zhakowane! Uważajcie na atak serca!". W kolejnym mailu tego samego dnia zażądał "niepodlegającego negocjacjom" okupu w wysokości 5,5 miliona dolarów, dodając zdjęcie z Nocnym Królem - jedną z postaci z "Gry o tron" - i komunikatem "Powodzenia, HBO". Później ujawnił część skradzionych danych.

Zgodnie z aktem oskarżenia, Mesri pod pseudonimem "Skote Vahshat" był członkiem irackiej grupy hakerskiej, zwanej "Turk Black Hat Security", odpowiedzialnej za skuteczne ataki na setki stron internetowych.

Mesri został oskarżony o oszustwo komputerowe, wymuszenia i kradzież tożsamości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA