Agencja Reuters dowiedziała się, że wstrzymały transakcje z Iranem m.in. takie giganty jak Cargill (zatrudnia ponad 150 tys. ludzi, prowadzi działalność rolno-przemysłową) oraz Bunge (największy producent oleju i lider w przetwórstwie nasion oleistych, działa w 40 krajach w tym w Polsce). Także inni międzynarodowi producenci żywności wstrzymali handel z Iranem.

Sankcje które weszły w życie 6 listopada uderzyły szczególnie w banki i systemy płatnicze. Tym samym wstrzymane zostały w bankach amerykańskich płatności na zakontraktowane wcześniej partie żywności producentów z USA dla klientów w Iranie. Na liście towarów, które obejmuje zakaz transferów, nie ma lekarstw i towarów stanowiących pomoc humanitarną. Pomimo tego po zaostrzeniu sankcji zachodnie banki musiały wstrzymać irański biznes.

Zabronione zostały wszystkie operacje z irańską ropą i produktami naftowymi. Biały Dom zgodził się, czasowo wyłączyć spod zakazu handlu z Iranem osiem państw. W grupie tej są Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Włochy, Grecja, Tajwan i Turcja.

Jednym z krajów, który sprzedaje żywność do Iranu bez przerwy jest Rosja. Wymiana ma często charakter barterowy - ropa za żywność.