fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Ludzki wymiar czekolady

materiały prasowe
4 września Wedel, kultowa marka i jeden z liderów branży czekoladowej w Polsce, świętuje Dzień Czekolady. To okazja ważna nie tylko dla amatorów słodyczy, ale także ich twórców – wszystkich pracowników Wedla.

To właśnie oni w ramach swoich funkcji dostarczają nam przyjemność płynącą z najwyższej jakości produktów. Za sukcesem firmy obecnej na polskim rynku od 1851 r. stoją ludzie, których łączy wspólna pasja. Dzielą się oni swoimi pomysłami i inicjują zmiany w organizacji. To kontynuacja dziedzictwa Wedlów i ich wizji firmy, którą tworzą ludzie.

Rodzinna firma z rodzinną tradycją

Emil Wedel, syn założyciela czekoladowego przedsiębiorstwa, a także autor jednego z najsłynniejszych logotypów w Polsce, swoich współpracowników traktował jak jedną dużą rodzinę, którą poza firmą łączyły wspólne pasje, posiłki czy czas spędzany z bliskimi. Wrażliwość na ich potrzeby przekazał swojemu synowi Janowi, który w fabryce przy ul. Zamoyskiego w Warszawie (będącej siedzibą firmy do dziś) wprowadzał liczne rozwiązania wspierające wedlowską społeczność. W latach 30. XX w. opieką lekarską była objęta cała załoga, przy fabryce działały żłobek i przedszkole, gabinet dentystyczny, łaźnia, szewc i fryzjer. W czasie wolnym natomiast pracownicy mogli uczestniczyć w zajęciach Klubu Sportowego Rywal, a także klubu robotniczego z salą sportową i teatralną, w której działały chór, kółko dramatyczne i orkiestra dęta.

– Kontynuujemy niemal 170-letnią historię Wedla jako odpowiedzialny pracodawca. Zainspirowani postawą Jana, którego gabinet był codziennie otwarty dla pracowników, prowadzimy partnerską komunikację z całym wedlowskim zespołem. Zainicjowaliśmy też śniadania dyrektora zarządzającego z różnymi grupami pracowników – reprezentacją „młodych", kobiet czy osób najdłużej zatrudnionych w firmie. Rozwijamy ofertę benefitów pracowniczych, w ramach której staramy się troszczyć o naszych ludzi i odpowiadać na ich potrzeby. Z ich oddolnej inicjatywy reaktywowaliśmy na przykład KS Rywal, dzięki któremu mogą się integrować poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych – mówi Inga Pyd, dyrektor HR i administracji firmy Wedel.

Inga Pyd, Dyrektor HR i Administracji firmy Wedel.
materiały prasowe

Różnorodna Mieszanka Wedlowska

W Wedlu pracuje dziś ok. 1200 osób. To bardzo różnorodny zespół, który tworzą ludzie w różnym wieku i różnych narodowości. W kulturze organizacyjnej firmy zakorzeniona jest współpraca i otwartość na różne punkty widzenia. Obrazuje je cała lista zrealizowanych projektów międzydziałowych, w których głównym czynnikiem sukcesu jest kooperacja i współdziałanie.

– W Wedlu każdy głos ma takie samo znaczenie. Poszanowanie różnorodności odzwierciedla także struktura. Połowę zatrudnionych w Wedlu stanowią kobiety (42 proc. stanowisk kierowniczych jest obsadzonych przez panie, w tym dwie zasiadają w zespole zarządzającym). Jesteśmy firmą wielopokoleniową, w której młodsi i starsi pracownicy czerpią od siebie nawzajem i inspirują się do działania. Mamy zatem doskonałą kompilację doświadczenia i innowacyjnego spojrzenia. To umożliwia nam kwestionowanie status quo, które jest jedną z wartości zaczerpniętych wprost z dziedzictwa Wedlów – wyjaśnia Inga Pyd.

Wpływowa Mocno Mleczna

Zarówno kultowe marki słodyczy, jak i lubiane przez konsumentów wedlowskie nowości tworzy zespół Wedla w fabryce na warszawskiej Pradze. Autorami strategii biznesowej i nowych pomysłów są doświadczeni specjaliści doskonale znający specyfikę rodzimego rynku słodyczy oraz upodobania Polaków. Pracownicy kreują pomysły na nowe produkty, nad którymi wspólnie pracuje m.in. dział badań i rozwoju, marketingu oraz jakości. Ostatnim efektem owocnej współpracy jest nowa linia czekolad Mocno Mleczna. Twórczynią unikalnej receptury jest czekoladniczka Wedla Renata Kamińska, spod ręki której wyszły już takie hity jak czekolada gorzka (bestseller wśród tabliczek w Polsce), oryginalna czekolada biała karmelowa czy popularna czekolada biała E.Wedel.

Mocno Mleczna pojawi się na sklepowych półkach w opakowaniach w nowej szacie graficznej, którą zaprojektowano dla wedlowskiego portfolio. Nowe opakowania to zresztą kolejny duży projekt, w który zaangażowana była niemal cała wedlowska załoga.

O wyjątkowy smak Mocno Mlecznej zadbali degustatorzy – ludzie z zespołu, w którym chcieliby pracować wszyscy miłośnicy czekolady. W Wedlu nieodłączną częścią prac nad produktami są dwa panele sensoryczne. Panel wewnętrzny, poza pracownikami działu R&D, składa się także z przedstawicieli innych funkcji, którzy podczas sesji oceniają produkty pod kątem wybranych parametrów. Natomiast uczestnikami drugiego, zewnętrznego panelu są degustatorzy spoza firmy wyróżniający się wyjątkową wrażliwością zmysłu smaku i zapachu. W tym roku panel ten obchodzi swoje dziesięciolecie. Jego skład niemal się w tym czasie nie zmienił, czemu trudno się dziwić – dla wielu to praca marzeń.

– Praca w fabryce kultowych słodyczy jest przyjemnością nie tylko dla degustatorów czekolady. Jest to możliwe dzięki temu, że nasza organizacji opiera się na dialogu, włączaniu w decyzje i współodpowiedzialności. Dbamy o to, by wedlowska społeczność miała realny wpływ na rozwój firmy. Poczucie sprawczości nie ogranicza się do tworzenia nowości produktowych czy kampanii marketingowych. Włączamy pracowników także w projektowanie rozwiązań dotyczących systemu wynagrodzeń i benefitów, komunikacji wewnętrznej, wyposażenia i aranżacji przestrzeni, w której pracują na co dzień. Korzystamy w tym celu z ankiet i grup fokusowych, odpowiednio do poruszanego zagadnienia – wyjaśnia Inga Pyd.

Radość płynąca z pracy z czekoladą

Zespół Wedla pracuje z pasją, a jedna z wartości organizacyjnych brzmi: „czuję radość z pracy i w pracy". Takie podejście obrazują liczne inicjatywy wewnętrzne podejmowane, aby wspierać pracowników w codziennym życiu, pomagać im dbać o zdrowie ich oraz bliskich i pobudzać do rozwoju.

Dla pracowników organizowane są degustacje nowych produktów, wydarzenia tematyczne, działa także platforma komunikacyjna służąca do integracji pasjonatów (np. kulinarnych) i wymiany inspiracjami. Zatrudnieni mogą brać także udział w wydarzeniach organizowanych lub wspieranych przez firmę, tj. dniach otwartych w fabryce, wystawach w muzeach czy seansach filmowych. W tym roku w ramach świętowania Dnia Czekolady przygotowano okolicznościowe paczki, atrakcje online i dedykowaną komunikację wewnętrzną obejmującą ciekawostki i konkursy pracownicze. Wartość „czuję radość z pracy i w pracy" odzwierciedla również pakiet firmowych benefitów.

Naszą pasją i radością dzielimy się też z innymi m.in. w ramach programu grantowego Wedel od Serca, wolontariatu pracowniczego czy inicjowanych oddolnie działań pomocowych. To zaszczyt pracować w gronie ludzi życzliwych, zaangażowanych i kierujących się poczuciem odpowiedzialności za siebie, koleżanki i kolegów oraz otoczenie zewnętrzne – podsumowuje Inga Pyd.

Wedel jest przykładem, że firmę tworzą ludzie. Efektem ich wysiłków są tak lubiane przez konsumentów produkty najwyższej jakości. O tym, że empatyczne środowisko umożliwiające rozwój jest doceniane przez zatrudnionych, świadczy staż pracy, który w Wedlu wynosi średnio 11 lat. Rekordzistą jest Kazimierz Talarek, który po przepracowaniu ponad 50 lat w pionie operacyjnym niedawno odszedł na emeryturę. Tak jak inni emerytowani pracownicy Wedla pozostanie on na zawsze częścią wedlowskiej rodziny. Wedel. Nasz przepis to ludzie.

Materiał promocyjny

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA