fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Czarne chmury nad szefem Stock Spirits

Fotorzepa, Piotr Nowak now Piotr Nowak
Topniejące udziały Żołądkowej Gorzkiej nie podobają się Western Gate. Akcjonariusz chce odwołania dyrektora generalnego grupy Chris’a Heath.

Western Gate jest największym indywidualnym udziałowcem grupy Stock Spirits, posiadającym 9,7 proc. w jego w kapitale zakładowym. Firma zarządza majątkiem rodzinnym Luisa Amarala, szefa i głównego udziałowca Eurocashu.

- Wyniki finansowe spółki były słabe, udziały rynkowe na najważniejszym rynku – Polsce – zostały utracone, wynagrodzenia pracowników centrali i koszty są za wysokie, a „zdalne sterowanie" biznesem z poziomu Wielkiej Brytanii, gdzie spółka nie prowadzi żadnej znaczącej działalności generującej przychody, wyraźnie nie sprawdza się – komentuje Luis Amaral. - Dyrektorzy wykonawczy nieustannie obwiniają innych za bieżącą sytuację zamiast przyjechać do Polski i z tego miejsca zapoznać się z dynamiką lokalnego rynku i zarządzać biznesem. Świeże spojrzenie w zarządzie przyniesie korzyści dla wszystkich interesariuszy spółki – dodaje.

Jeszcze w 2013 r. w momencie przeprowadzania oferty publicznej udziały Stocka w polskim rynku wódki – oferuje u nas np. Żołądkową Gorzką - wynosiły 38,4 proc. W grudniu 2015 r. sięgały już tylko do 26,3 proc. W efekcie Stock spadł na drugą pozycję pokonany przez CEDC, do którego należą np. Żubrówka i Soplica.

Western Gate krytykuje również zdecydowanie słabszą od oczekiwanej cenę akcji, która będąc na poziomie ok. 148 pensów stanowi mniej niż połowę najwyższej historycznie ceny ustanowionej na poziomie 315 pensów oraz ok. 34,6 proc. poniżej ceny z IPO.

Nie podobają mu się też m.in. rosnące koszty korporacyjne, które od 2011 roku urosły o 111 proc., podczas gdy przychody w tym samym czasie spadły o 11 proc.

Nie licząc odwołania dotychczasowego szefa, udziałowiec rekomenduje także kandydatury dwóch niezależnych dyrektorów nadzorujących jako członków zarządu Stock Spirits. Ich nominacja przekaże oficjalnie akcjonariuszom na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zaplanowanym na 17 maja 2016 r.

Są nimi Alberto Da Ponte, związany z przemysłem napojów od 25 lat, podczas których prowadził Grupę Heineken, Scottish and Newcastle, Unilever oraz Cadbury Schweppes oraz Randy Pankevicz , który w sektorze napojów pracował przez ostatnie 25 lat, głównie w PepsiCo International, odpowiadając za obszar sprzedaży, produkcji i finanse w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Ameryce Północnej.

Western Gate informuje, że przed publikacją projektów tych uchwał kilkukrotnie spotkał się oraz wymienił spostrzeżeniami z dyrektorami wykonawczymi jak i nadzorującymi, w tym również jeszcze przed opublikowaniem strategii spółki po przeglądzie działalności operacyjnej w Polsce (została ogłoszona w dniu 10 marca 2016 r.).

- Uważamy, że wyniki przeglądu strategii nie wnoszą niczego nowego, a tym bardziej nie przyczynią się do rozwiązania poważnych problemów – dramatycznie spadających udziałów rynkowych w głównym rynku, jakim jest Polska, skutkujących spadkiem przychodów ze sprzedaży. Spotkania z zarządem oraz wyniki przeglądu strategii nie przyniosły odpowiedzi na nasze obawy, a wręcz jeszcze bardziej je wzmocniły, przede wszystkim poprzez opublikowanie nowej strategii akwizycyjnej spółki. W związku z tym, nasze obawy zdecydowaliśmy się zaprezentować do rozważenia pozostałym akcjonariuszom, z którymi planujemy się spotkać w kolejnych tygodniach – informuje Western Gate w komunikacie prasowym.

Western Gate będzie również wnioskował o przeprowadzenie na poziomie Zarządu przeglądu niedawno zweryfikowanej strategii akwizycyjnej oraz o nie podejmowanie decyzji akwizycyjnych bez uprzedniej zgody akcjonariuszy.

Co na to Stock Spirits? Zarząd informuje, że zapoznaje się z argumentacją Western Gate i odpowie na nią w stosownym czasie. Do tego momentu, jak zaleca, pozostali akcjonariusze, nie powinni podejmować żadnych działań.

Jak zaznacza, w przypadku działań Western Gate dochodzi do konfliktu interesów. Eurocash, którego głównym udziałowcem jest Luis Amaral, jest zarazem jednym z największych klientów Stocka w Polsce. W efekcie, jak tłumaczy, interesy Western Gate nie muszą iść w parze z interesami wszystkich pozostałych akcjonariuszy Stock Spirits.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA