fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Żywność w Chinach mocno drożeje

Fotorzepa, Alicja Podskoczy
W lipcu ceny żywności w Państwie Środka wzrosły o 9,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – wynika z danych National Bureau of Statistics. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ceny żywności w Chinach rosną, w czerwcu żywność zdrożała o 8,3 proc.

Najbardziej, bo aż o 39,1 proc. zdrożały owoce. Podaż owoców w Chinach ucierpiała z powodu trudnych warunków pogodowych, które w tym roku dotknęły produkcję roślinną. W szczególności mocno wzrosły ceny jabłek. Chiny są największym na świecie producentem i głównym konsumentem owoców.

Wieprzowina zdrożała za to o 27 proc., w związku z wybuchem afrykańskiego pomoru świń. Niedostatek wieprzowiny na chińskim rynku mógłby być zaspokojony przez import z USA, jednak Pekin podjął decyzję, że chińskie firmy nie będą importować amerykańskich produktów rolnych. Amerykański eksport owoców do Chin i tak w ostatnim czasie spadał. Od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r. eksport świeżych owoców z USA do Chin spadł do 123 mln USD wobec 239 mln USD w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jak wskazują analitycy, w związku z brakiem importu z USA, ceny żywności w Chinach mogą dalej rosnąć. Chiński wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lipcu o 2,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się wzrostu CPI na poziomie 2,7 proc. - Rosnące ceny wieprzowiny nadal podnoszą inflację – twierdzi Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista ds. Chin w Capital Economics.

Do wzrostu cen mogą również przyczynić się aktualni eksporterzy żywności do Chin, który będą próbować wykorzystać napięcia na linii Waszyngton-Pekin. - Z pewnością eksporterzy mogą wykorzystać wojnę handlową do podniesienia cen sprzedaży - twierdzi Rory Green, ekonomista rynku Chin i Azji Północnej w firmie badawczej TS Lombard.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA