fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Trump wciąż niezadowolony z kosztów F-35

materiały prasowe
Prezydent elekt Donald Trump ponownie wyraził niezadowolenie z wysokich kosztów myśliwców piątej generacji F-35.

Poinformował w czwartek na Twitterze, że poprosił o przygotowanie wyceny dla maszyny, która mogłaby stanowić alternatywę dla F-35.

- Zważywszy na ogromne koszty i przekroczenie ich przez Lockheed Martin (producenta F-35), poprosiłem Boeing o wycenę porównywalnego F/A-18 Super Hornet – pisał Trump na Twitterze. W kampanii wyborczej deklarował ukrócenie marnotrawstwa w wydatkach budżetowych.

Dzień wcześniej Trump odbył oddzielne spotkania zarówno z prezesami Lockheed Martin jak i Boeinga. Omawiano na nich sprawy dotyczące projektu myśliwców F-35 jak i nowego samolotu dla prezydenta USA - Air Force One. F-35 w założeniu miał stać się podstawowym myśliwcem dla sił powietrznych, marynarki wojennej i piechoty morskiej.

Pentagon jest w trakcie zakupu 2443 tych myśliwców piątej generacji.

Pojedynczy F-35 kosztuje 112 mln dolarów, ale Lockheed Martin szacuje, że w miarę wzrostu produkcji koszty będą spadać. Do roku 2019 cena ma wynieść 85 milionów dolarów.

F/A-18 to samolot myśliwski, z którego od lat 80. korzysta marynarka wojenna i piechota morska. Został poddany modernizacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA