fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Świat nie oszczędza na broni

Bloomberg
Rosja i kraje Europy Zachodniej zwiększyły sprzedaż swojej techniki wojskowej. USA odwrotnie, ale wciąż to Amerykanie dominują w branży.
Sztokholmski Instytut Badania Problemów Świata (SIPRI) opublikował Top 100 największych koncernów zbrojeniowych świata. Najpotężniejszą firmą zbrojeniową pozostaje Lockheed Martin. Na drugim miejscy Boeing a na trzecim brytyjski BAE Systems.
W 2015 r firmy z listy sprzedały broni za 370 mld dol. czyli o 0,6 proc. mniej aniżeli rok wcześniej. Na liście stu największych handlarzy śmiercią królują firmy amerykańskie ze sprzedażą 209,7 mld dol. To o 2,9 proc. mniej niż w 2014 r. Niższa sprzedaż amerykańskich koncernów w minionym roku była - wynikiem ograniczeń wydatków wojskowych Białego Domu, opóźnień w dostawach głównych systemów i kursem dolara niekorzystnym dla eksporterów -  zauważa Aude Fleurant, dyrektor SIPRI ds. wydatków wojskowych i armii.
Wzrósł natomiast o 6,6 proc. sprzedaż broni przez koncerny Europy Zachodniej szczególnie Francji. W sumie sprzedały one broń za 95,7 mld dol. Na liście jest sześć firm francuskich ze sprzedażą 21,4 mld dol. co daje wzrost o 13,2 proc..Największy francuski eksporter Dassault Aviation Group o 67 proc. zwiększył eksport przede wszystkim na Bliski Wschód (Katar), do Indii i do Egiptu. Niemcy mają na liście trzy koncerny i wzrost sprzedaży o 7,4 proc.; firmy brytyjskie zwiększyły eksport o 2,3 proc.
Po Europie Zachodniej drugi wzrost sprzedaży broni zanotowała Rosja (6,2 proc. rok do roku) i 30 mld dol. co daje Federacji 8,1 proc. globalnego rynku broni. Wzrost spowodowany jest większymi zamówieniami Kremla. Eksport rosyjski pozostaje od lat na podobnym poziomie 14-15 mld dol. rocznie. Najwięcej Rosjanie sprzedają techniki lotniczej oraz systemów rakietowych. Najwyżej notowany rosyjski koncern to Ałmaz-Ałtiej (11 pozycja w zestawieniu).
Wśród nowych zbrojeniowych producentów na czele jest Korea Płd., której sprzedaż broni zwiększyła się rok do roku o 31,7 proc. W sumie rynki wschodzące sprzedały broni na poziomie 34,5 mld dol.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA