PGZ włączy polską armię w rozpoznanie NATO

Inżynierowie i programiści Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapewnią Siłom Zbrojnym RP i sojusznikom dostęp do systemu obserwacji lądowego pola walki.

Publikacja: 30.10.2017 20:00

Foto: materiały prasowe

PIT-RADWAR – warszawskie centrum radarowe i elektroniczne Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaprojektuje i wykona informatyczną infrastrukturę umożliwiającą armii korzystanie z natowskiego rozpoznania AGS.

Alliance Ground Surveillance to rozwijany właśnie przez NATO sojuszniczy system śledzenia z powietrza sytuacji na strategicznych obszarach lądowych.

Elektroniczny zwiad

Program AGS to zarazem jeden z elementów struktury wczesnego ostrzegania sojuszu północnoatlantyckiego. Umożliwi obserwowanie sytuacji w rejonach operacyjnego zainteresowania sił atlantyckiej koalicji w okresach pokoju, kryzysu, wojny oraz podczas działań asymetrycznych. Udział Polski w przedsięwzięciu umożliwi PGZ uzyskanie dostępu do unikalnych technologii, a armii pozyskanie danych rozpoznawczych z dalekosiężnych dronów szczebla strategicznego. W praktyce AGS stanowił będzie uzupełnienie systemów rozpoznawczych Sił Zbrojnych RP ułatwi też sprawowanie nadzoru nad granicami wschodniej flanki NATO.

System AGS jest nadzorowany przez atlantycką koalicję, dlatego decyzje o jego zaangażowaniu podejmuje naczelny dowódca sił połączonych NATO w Europie w oparciu o procedury sojuszu północnoatlantyckiego. Polska ponownie uczestniczy w programie AGS od 2009 r., w program zaangażowane są również Bułgaria, Rumunia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Luksemburg, Norwegia i USA.

W NATO AGS jest uzupełnieniem m.in. działania systemu dalekiego rozpoznania i kontroli powietrznej AWACS (Airborne Warning and Control System) realizowanego z wykorzystaniem samolotów E-3 Sentry.

Przewiduje się, że AGS będzie wykorzystywało do zbierania informacji pięć bezzałogowych statków powietrznych o globalnym zasięgu RQ-4 Global Hawk wyposażonych w głowice optoelektroniczne i inne sensory do prowadzenia obserwacji Ziemi. Powietrzne misje bezzałogowe umożliwią śledzenie ruchów i koncentracji wrogich wojsk w celu wczesnego wykrycia zamiarów potencjalnego napastnika. Uzyskane przez dalekosiężne drony dane będą wysyłane w czasie rzeczywistym do centrali programu we Włoszech, sojuszniczych baz operacyjnych oraz narodowych systemów bezpieczeństwa, odpowiadających za rozpoznanie i dowodzenie.

W połowie października przedstawiciele NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA) – agencji odpowiadającej w NATO za rozwój programu AGS – podpisali w Warszawie ze spółką PIT-RADWAR umowę na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników programu. Stołeczna firma wchodzącą w skład PGZ we współpracy z głównym wykonawcą programu AGS – amerykańskim koncernem Northrop Grumman Corporation skonfiguruje i zintegruje interfejsy i serwery umożliwiające przesyłanie i analizę strategicznych informacji państwom należącym do programu AGS.

Radarowy lider

– Udział w prestiżowym, międzynarodowym przedsięwzięciu przyniesie znaczne korzyści polskiemu przemysłowi obronnemu. Kompetencje, które uzyskamy, pracując przy projekcie, pozwolą na dalsze budowanie potencjału PIT-RADWAR i rozwijanie w PGZ własnych informatycznych, sieciocentrycznych systemów wsparcia dowodzenia – mówi wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Lesiński.

Rafał Kowalczyk prezes PIT-RADWAR tłumaczy, że zadanie, które NAGSMA zleciła polskim firmom, jest istotne dla uzyskania pełnej zdolności operacyjnej systemu jako całości. Na wykonanie kontraktu wartego ponad 45 milionów złotych nasi inżynierowie i programiści mają trzy lata. W realizacji projektu AGS bierze udział także stołeczny Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, który od dawna wspiera spółki PGZ w dziedzinie rozwoju systemów wymiany informacji, bezzałogowych statków powietrznych i rozwiązań lotniczych.

To nie przypadek, że negocjatorzy MON, którzy od dawna zabiegali o to technologiczne zlecenie NATO jako wykonawcę polskiego segmentu AGS zaproponowali PIT-RADWAR. Spółka koncentruje obecnie największą w PGZ grupę specjalistów wojskowej elektroniki. Ma też za sobą doświadczenia w integracji złożonych systemów kontroli przestrzeni powietrznej, dowodzenia i znaczące osiągnięcia w dziedzinie radiolokacji. To właśnie dzięki stołecznej firmie technologie radarowe już od lat należą do wiodących specjalności rodzimej zbrojeniówki.

Państwo wychodzi tym ambicjom naprzeciw – zainwestowało m.in. w budowę nowoczesnych radiolokatorów dla systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. A dzięki finansowemu wsparciu Skarbu Państwa PIT-RADWAR zbudował właśnie najnowocześniejsze w regionie centrum testowe (tzw. komorę bezechową) do prób anten radarów nowej generacji.

Materiał powstał we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową

PIT-RADWAR – warszawskie centrum radarowe i elektroniczne Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaprojektuje i wykona informatyczną infrastrukturę umożliwiającą armii korzystanie z natowskiego rozpoznania AGS.

Alliance Ground Surveillance to rozwijany właśnie przez NATO sojuszniczy system śledzenia z powietrza sytuacji na strategicznych obszarach lądowych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców