Przemysł Obronny

Airbus idzie na wojnę z polskim rządem w sprawie Caracali

Bloomberg
Dyrektor generalny Airbus Group Tom Enders powiedział we wtorek francuskiej agencji AFP, że koncern będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji w sprawie zakupu 50 śmigłowców Caracal.

Szef MON Antoni Macierewicz odbija piłeczkę, utrzymując, że oczekiwanie odszkodowania od Polski nie ma podstaw, bo to Francuzi nie spełnili obietnic offsetowych. I to raczej polski przemysł powinien oczekiwać rekompensaty za przedłużanie niekonstruktywnych negocjacji prowadzonych z naszej strony w dobrej wierze.

Przyczyną wielkiej irytacji Airbusa jest nie tylko zerwanie negocjacji, ale też fakt, że Francuzi, by zdążyć z dostawą śmigłowców w 2017 roku, nie czekając na zakończenie negocjacji offsetowych, uruchomili przygotowania do produkcji pierwszej partii caracali. Francuska prasa informowała, że helikopterowy koncern pewny swego zainwestował w to już kilkadziesiąt milionów euro.

Tom Enders, szef lotniczego giganta, powiedział, że miał wrażenie, iż miesiącami był zwodzony przez obecny polski rząd.

– Jeszcze nigdy nie zostaliśmy tak potraktowani jak przez ten rząd – stwierdził. Enders nie krył rozczarowania sytuacją wokół kontraktu na wielozad...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL