fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Offsetowa umowa MON z Leonardo: kontrakt na morskie śmigłowce jeszcze w kwietniu

materiały prasowe
MON podpisało w poniedziałek z koncernem Leonardo, właścicielem PZL Świdnik umowy offsetowe otwierające drogę do zawarcia kontraktu na dostawę nowoczesnych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz poszukiwań i bojowego ratownictwa dla Marynarki Wojennej.

Ministerstwo Obrony nie ujawniło ile śmigłowców ostatecznie kupimy, resort zapewnił natomiast, że główna umowa zakupowa zostanie podpisana jeszcze kwietniu.

Pierwotne plany kreślone jeszcze w czasach rządów w MON Antoniego Macierewicza zakładały zamówienie najpierw czterech ciężkich maszyn ZOP z opcją na pozyskanie czterech kolejnych w przyszłości. Dziś MON podało, że kupi cztery helikoptery AW 101, dostarczone z brytyjskiej fabryki włoskiego koncernu Leonardo w Yeovill. To potężne, drogie maszyny kosztujące w zależności od wyposażenia ok. 100 mln dol. za sztukę.  

Po Mielcu czas na Świdnik

– Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu, w kwietniu tego roku. Bardzo się cieszę z tego, że po zakontraktowaniu w Mielcu dostaw śmigłowców dla wojsk specjalnych mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną umowę. Będzie to kontrakt dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP, a więc postępujemy w ten sposób, żeby sprzęt zamawiać w firmach, które produkują helikoptery w Polsce – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Poniedziałkowy komunikat MON skupia się na uzgodnionej za zamkniętymi drzwiami umowie offsetowej a raczej 9 cząstkowych umowach zawieranych z Leonardo - producentem AW 101 ale też poddostawcami specjalistycznego wyposażenia przyszłych śmigłowców ZOP - i morskiego ratownictwa - spółkami Thales DMS France SAS i MES SpA.

Centrum serwisowe w ramach offsetu

Wynika z nich, że w ramach zobowiązań kompensacyjnych w w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1w Łodzi wyspecjalizowanych w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej powstanie centrum serwisowe dla nowych wiropłatów. Realizacja części zobowiązań offsetowych ma być powierzona Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Umożliwią one działania związane z badaniem i rozwojem PG.

Wartość transferu technologii związanego z offsetem wyliczono na 395,9 mln zł. Najważniejszym przedsięwzięciem kompensacyjnym będzie utworzenie w WZL-1 licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, w którym dokonywana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i niezbędne naprawy nowych maszyn. Umowa gwarantuje także kontynuację asysty technologicznej i wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez pierwszych 10 lat eksploatacji śmigłowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA