Przemysł Obronny

Bombowy kontrakt Indii z Rosją

Pixabay
Największy klient rosyjskiej zbrojeniówki złożył zamówienie warte blisko 200 mln dol.

Delhi i Moskwa podpisały kontrakt na sprzedaż Indiom 240 bomb lotniczych wysokiej dokładności. Na transakcję z Rosoboroneksport (państwowy monopolista w eksporcie rosyjskiej broni), zgodziła się hinduska minister obrony Nirmala Sitharaman.

Indie zapłacą za bomby 12,5 mld rupii czyli ok. 196 mln dol..Rosja zaopatruje w broń ponad 50 krajów, ale największym klientem są Indie. Kupują one 39 proc. całego rosyjskiego eksportu zbrojeniowego

Hinduskie lotnictwo ma już na wyposażeniu rosyjskie bomby takiego samego typu, co przedmiot kontraktu. Nowe zakupy pozwolą „wzmocnić siłę natarcia" armii Indii, głosi komunikat resortu obrony cytowany przez gazetę RBK.

Oprócz kontraktu z Rosjanami, minister obrony Indii podpisała też umowę zakupu w Izraelu 131 rakiet ziemia-powietrze kompleksu Barak i potrzebnego doń wyposażenia. Wartość kontraktu to 72 mln dol.. Izraelskie rakiety trafią do baz morskich i mają stanowić zaporę dla rakiet wystrzeliwanych z okrętów.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytut Badania Problemów Światowych (SIPRI) Indie są największym importerem broni, przed Arabią Saudyjską i Chinami. W 2016 r wydatki wojskowe Indii wyniosły 55,9 mld dol.. Przy czym udział wydatków na zbrojenia jest w Indiach największy na świecie w stosunku do PKB - to 8,5 proc.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL