fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Złote Logo POT dla tych co promują

Filip Frydrykiewicz
- Kiedy dopłynąłem do Ameryki położyłem się na trawie. Na plecach miałem napisane „Polska", a na piersi nasze logo – orła białego. Musiałem licznie zgromadzonym Amerykanom tłumaczyć, co to jest

Tak wspominał wczoraj zakończenie rejsu kajakiem przez Atlantyk i zetknięcie się z mieszkańcami Ameryki znany podróżnik Aleksander Doba. Doba jest jedną z osób odznaczonych przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej prestiżowym Złotym Logiem Polska za wybitne zasługi w promowaniu Polski za granicą i w kraju.

Podczas wczorajszej gali w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich już czwarty raz prezes POT Rafał Szmytke wręczał te honorowe wyróżnienia. Na scenę wychodzili sportowcy, ludzie kultury, przedstawiciele nauki i mediów: artysta grafik Rafał Olbiński, naukowiec, fizyk Olga Malinkiewicz (nagrodę odebrał jej współpracownik), projektantka mody Gosia Baczyńska, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, lekkoatleta, młociarz Paweł Fajdek, podróżnik Aleksander Doba, a także matka kapitana polskiej reprezentacji w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego, który nie mógł być obecny osobiście. Złote Logo dostały też instytucje: Stadion Narodowy i TVP Info, a nagrodę specjalną Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej przypadło Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Turystyka to wspaniała i mocna gałąź gospodarki światowej. Trzecia pod względem wielkości – przypomniał otwierając imprezę Rafał Szmytke. – Polska dokonała w ostatnich latach skoku, jeśli chodzi o wspaniałe obiekty turystyczne i rozwiązania, ale i tak na początku i na końcu wszystkich działań są ludzie. Oni są też właśnie  siłą polskiej turystyki. Z badań wynika, że to nasza największa wartość. Zadaniem Polskiej Organizacji Turystycznej jest tworzenie wizerunku Polski jako kraju dynamicznie się rozwijającego i nowoczesnego. To się też dzieje dzięki takim ludziom jak dzisiaj wyróżnieni. Nie zdając sobie z tego sprawy, swoją postawą, codzienną pracą, dokładają swoją cegiełkę do tego postrzegania Polski. Ich osiągnięcia, wyniki i wyczyny w poszczególnych dziedzinach relacjonuje prasa na całym świecie. Za to im dziękujemy.

Słowa prezesa POT potwierdził, odbierając odznakę Złote Logo Polska Paweł Fajdek. – Pracując ciężko na co dzień nad uzyskaniem sportowego celu, nie myślę o tym, ale w chwilach takich jak ta, uzmysławiam sobie, że sportowcy są wizytówką kraju.

- Ja po prostu tylko namieszałem wiosłami w Atlantyku – mówił skromnie Aleksander Doba. – Jak dopłynąłem do Ameryki był upał. Stał tłum ludzi. Położyłem się na trawniku – na plecach miałem napisane „Polska", a na piersi logo z orłem białym. Powiedziałem im, co to znaczy, bo zainteresowanie było ogromne.

Dziennikarz Piotr Chęciński, który odbierał odznakę w imieniu swojej stacji telewizyjnej TVP Info, mówił, że większość życia spędził za granicą, ale nic nie daje mu większej satysfakcji niż chwile, kiedy Polacy bez kompleksów rywalizują z najlepszymi na świecie. Tak na przykład było ostatnio, gdy do Doliny Krzemowej przyjechali polscy twórcy tzw. start-upów, początkujących firm działających w nowoczesnych technologiach.

Z kolei Andrzej Arendarski ujawnił swoje dwa marzenia. Pierwsze – żeby promocja Polski, i ta gospodarcza, i ta turystyczna była wspólnie koordynowana. A drugie – żeby udało się połączyć do tego celu środki prywatne i publiczne.

Na koniec Rafał Olbiński, chcąc wnieść jakiś akcent turystyczny do swojego spotkania z branżą, opowiedział, jak uprzedził kontrowersyjny, dowcip. Po jednej stronie strumienia w Tatrach stoi Janosik, a po drugiej Jagna. Jagna kusi Janosika obfitym biustem i okrągłą pupą. Janosik namawia Jagnę, żeby przeszła do niego przez strumień, to będą się kochać. – Ale jak mam przejść? – pyta Jagna. – Ano, przejdź po moim – odpowiada w dowcipie Olbińskiego Janosik. – Nawet jak przejdę, to jak potem wrócę? – odpowiada zmartwiona Jagna.

- Powaga powagą, a przecież branża turystyczna świetnie też bawi się przy pracy – nawiązał Szmytke. A prowadzący spotkanie Zygmunt Chajzer zamknął uroczystość, przypominając stare powiedzenie: Zwinność małpy, siłę byka, da ci piesza turystyka.

Patronem wydarzenia była Turystyka.rp.pl.

Laureaci 2015

Kategoria "kultura"

Rafał Olbiński Artysta grafik, malarz i twórca plakatów, którego twórczość prezentują galerie i muzea na całym świecie. Zdobywca wielu prestiżowych międzynarodowych nagród odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego twórczość jest nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. Otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World" za plakat promujący Nowy Jork, jako stolicę świata, pierwszą nagrodę w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Jest też laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Saignac".

Gosia Baczyńska Ceniona polska projektantka. Jako jedyna w kraju, prezentuje swoje kolekcje na wybiegach w czasie Paryskiego Tygodnia Mody. W znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju polskiego rynku modowego po upadku PRL-u. Czerpie inspiracje ze stylu retro. Po jej ubrania sięgają kobiety na całym świecie, które bardziej niż trendy cenią indywidualność. Kategoria BIZNES

Andrzej Arendarski Człowiek, który umocnił pozycję Krajowej Izby Gospodarczej na arenie międzynarodowej, dzięki czemu polska gospodarka postrzegana jest w kategoriach nowoczesnej gospodarki rynkowej. KIG reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. Organizuje konferencje, szkolenie, misje gospodarcze, które pomagają polskim przedsiębiorcom zaistnieć na arenie międzynarodowej. Działa na rzecz poprawy wizerunku Polski na świecie, poprzez promocję najwyższej jakości usług i produktów polskich przedsiębiorców a także poprzez Instytut marki Polskiej działający przy KIG.

Kategoria "media"

TVP Info Za twórczy, profesjonalny wkład w prezentowaniu wiedzy na temat turystycznych walorów Polski. Za wspólną akcję POT/TVP Info w trakcie EXPO 2015 polegającą na prezentowaniu prognoz pogody w miejscach rekomendowanych przez Regionalne Organizacje Turystyczne oraz za relacje z tygodnia polskiego w Mediolanie. Dedykowanie najlepszego czasu antenowego dla projektu zaowocowało ponad 8 mln publicznością. Ponadto TVP Info wsparła Polski Tydzień w Mediolanie w trakcie EXPO 2015.

Kategoria "sport"

Paweł Fajdek Lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w tej konkurencji. Tegoroczny Złoty Medalista Mistrzostw Świata w Pekinie – tym samym obronił tytuł wywalczony dwa lata temu w Moskwie. Nagrodzony Złotymi Kolcami.

Robert Lewandowski Jego nazwisko kojarzone jest z Polską natychmiast, nawet w najdalszych zakątkach świata. Polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Bayernie Monachium oraz reprezentacji Polski, której jest kapitanem. 11 października, w wygranym 2:1 starciu z Irlandią strzelił gola na wagę awansu reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy we Francji.

Aleksander Doba Czy można okiełznać żywioł? Okazuje się, że tak. Udowodnił to polski inżynier, ale przede wszystkim podróżnik, odkrywca i oczywiście zdobywca. Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 roku. Okazała się ona niezwykłą pasją, która zainspirowała do wielkiego wyczynu, jakim było przepłynięcie w 142 dni Ocean Atlantycki.

PGE Narodowy Jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie i jednocześnie jedno z najnowocześniejszych boisk w Europie. Wizytówka Polski w trakcie UEFA EURO 2012. Gościł takie sławy jak Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Usain Bolt. Poza sportowymi atrakcjami oferuje turystyczne. Na zwiedzających czekają cztery niezwykłe trasy: piłkarza, ekskluzywna, historyczna, znani i lubiani oraz punkt widokowy na górnej trybunie stadionu.

Kategoria "nauka"

Olga Malinkiewicz Naukowiec, fizyk, którą, mimo młodego wieku, zna już świat. Prekursorka niskokosztowej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Pierwsza polska laureatka Photonics 21 – konkursu naukowego organizowanego przez Komisję Europejską. W 2015 roku otrzymała tytuł Innovator of the Year w konkursie magazynu MIT Technology Review. Jest wiceprezesem spółki Saule Technologies, uznanej za „Startup Roku 2014".

Nagroda specjalna Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej

Muzeum Powstania Warszawskiego Miejsce to odwiedziło blisko 5 mln gości, w swojej bibliotece gromadzi ponad 11 tys. woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 tys. egzemplarzy publikacji. W ramach projektu Archiwum Historii Mówionej nagrano ponad 3500 tys. wywiadów z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Muzeum powstało, jako wyraz hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolność. Mieszcząca się zabytkowej elektrowni tramwajowej multimedialna placówka to także jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu na świecie i najchętniej odwiedzane przez turystów muzeum w Warszawie.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA