fbTrack

Promocja turystyczna

Tour Salon 2015 - ostatnie takie targi

Piotr Górski
Otwarciu Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2015 w Poznaniu towarzyszyły zaproszenia na kolejną, odmienioną imprezę już w lutym. W tym roku zgromadzono 330 wystawców z 20 krajów.

- Targom towarzyszą ostatnio rozważania o schyłku tego typu imprez – mówił podczas otwarcia imprezy, jednej z najważniejszych w turystycznym świecie w Polsce, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. - Tour Salon znalazł receptę, by nie być imprezą schyłkową, lecz nawet liderem i wzorcem - wyjaśniał.

Szmytke odnosił się do tego, co nieco wcześniej zapowiedział prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) Przemysław Trawa - że w tej formule Tour Salon odbywa się ostatni raz. Targi zmieniają bowiem od przyszłego roku termin oraz charakter. Jak wyjaśnił Trawa, organizatorzy przenieśli je na luty i połączyli z trzema innymi imprezami – dla wędkarzy (Rybomania), myśliwych (Knieje) i wodniaków (Boatex). Teraz mają to być po prostu targi dla ludzi z pasją, czyli Targi Czasu Wolnego. Mają też mieć charakter bardziej biznesowy i warsztatowy niż dotychczas.

Prezes MTP nie ukrywał, że ma przy tym nadzieję, że taki mariaż zwiększy frekwencję gości targowych. Jak przypominał, w Polsce zarejestrowanych jest bowiem prawie trzy miliony wędkarzy. Najbliższa impreza już 12 - 14 lutego.

Hasłem tegorocznego Tour Salonu jest "W trzy dni dookoła świata". Jak wyjaśniano, oznacza to, że na poznańskiej imprezie można znaleźć ofertę turystyczną z różnych stron świata, przeznaczoną zarówno dla osób uprawiających turystykę kwalifikowaną, jak i dla przeciętnych plażowiczów. W sumie w tegorocznym Tour Salonie uczestniczy 330 wystawców z 20 państw. Swą ofertę prezentują oni na powierzchni ponad 3 tys. m kw. Nowością jest Tour Salon Blog Meeting, w którym uczestniczy blisko 30 blogerów działających w turystycznej tematyce. Ich udział w targach ma przybliżyć przedstawicielom branży nową formę marketingu. Organizatorzy targów zapewniają, że "jeśli ktoś planuje promocję przez blogerów, to w Poznaniu znajdzie cenne wskazówki".

Inauguracja turystycznej imprezy wystawienniczej jest zawsze okazją do wręczania nagród i wyróżnień. "Złote medale" tegorocznego Tour Salonu przyznane zostały: pakietowi turystycznemu "Mała Panew - Wielka Przygoda" oferowanemu wspólnie przez lokalne grupy działania: Stobrawski Zielony Szlak i Kraina Dinozaurów oraz Parkowi Rozrywki Wybitnie Konferencyjnemu & Eventowemu "Poligon" z Chełma Gryfickiego (obiekt dla 500 osób, położony na 14 ha terenu, 10 km od morza, 500 m od rzeki Regi).

Nagrodą "Traper" Polska Izba Turystyki i MTP wyróżniły Izabelę Stelmańską, wicedyrektor Departamentu Kultury i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, dziękując za "dotychczasowe działania na rzecz promocji turystyki oraz za dialog z przedsiębiorcami turystycznymi".Stelmańska stoi za największymi w ostatnich latach akcjami sprowadzania do kraju klientów biur podróży, które upadły. W tym roku zajmowała się klientami Alfa Star. Jej działania zostały w środowisku ocenione jako niezwykle skuteczne.

Polska Organizacja Turystyczna oraz Forum Informacji Turystycznej, oceniając centra informacji turystycznej przyznało:

- w kategorii jednogwiazdkowej wyróżnienie dla Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Iławie;

- w kategorii dwugwiazdkowej II miejsce dla Centrum Informacji Turystycznej w Waniewie (Narwiański Park Narodowy); I miejsce dla Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie;

- w kategorii trzygwiazdkowej II miejsce dla Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie oraz I miejsce dla Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

- w kategorii czterogwiazdkowej III miejsce dla Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego; II miejsce dla Centrum Promocji Informacji Turystycznej w Giżycku oraz I miejsce dla Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Izba Turystyki RP w Poznaniu podała wyniki V Konkursu Touroperator Roku 2015. Tytuł ten zdobył Rainbow Tours z Łodzi (I miejsce) . Na drugim miejscu znalazły się poznańskie: Grecos Holiday oraz Exim Tours (żadne nie bierze udziału w targach). W turystyce młodzieżowej najlepszym touroperatorem okazała się Jaworzyna Tour z Wrocławia, a w turystyce autokarowej Biuro Podróży Funclub z Poznania. W kategorii turystyki egzotycznej laur najlepszego touroperatora przypadł Prestige Tours z Krakowa.

Tour Salon w Poznaniu potrwa do niedzieli.

Źródło: turystyka.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL