fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Wielkopolska ma swój szlak poprzemysłowy

materiały prasowe
Historię sześciu miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem podpoznańskiego Lubonia będzie można poznać zwiedzając Luboński Szlak Architektury Przemysłowej

To całkowicie nowa propozycja turystyczna, m.in. dla tych, którzy z Poznania przez Luboń udawać się będą do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dotąd miasto graniczące z Poznaniem nie miało żadnego szlaku tematycznego w swoich granicach. Teraz turystom przedstawia poindustrialne oblicze. Dr Izabella Szczepaniak, historyk i regionalistka związana z Luboniem, mówi, że na początku XX w. ówczesna wieś stała się niespodziewanie ogromnym terenem inwestycyjnym. Między linią kolejową a brzegiem Warty, na gruntach wykupionych od polskich rolników, w krótkim czasie po 1904 r. powstały trzy ogromne pruskie fabryki: przetworów ziemniaczanych Carla Augusta Koehlmanna, drożdży i spirytusu G. Sinnera i chemiczna Moritza Milcha.

Ziemniaki, spirytus, fostaty

Zdaniem Szczepaniak, wszystkie związane były z militaryzmem pruskim i nie da się wykluczyć, że np. w lubońskich zakładach chemicznych powstawały gazy bojowe wykorzystane w I wojnie światowej. To, według niej, tłumaczyłoby zaangażowanie rządu pruskiego w budowę prywatnych przedsiębiorstw w Luboniu.

Od strony architektonicznej najciekawsza jest dawna fabryka Milcha. Zaprojektował ją Hans Poelzig (1869- 1936, niemiecki architekt wczesnego modernizmu, również scenograf teatralny i filmowy. Zakład w 1914 r. mógł wyprodukować 120 tys. ton superfosfatu rocznie. Do dziś część bundynków wykorzystuje firma Luvena wytwarzająca nawozy sztuczne. Perłą kompleksu jest wpisana do rejestru zabytków, wygięta w łuk (miała chronić teren przed wiatrem), długa na 300 metrów hala magazynowo- produkcyjna. Podziw w niej budzi zwłaszcza drewniana więźba dachowa wykonana bez użycia gwoździ podparta betonowymi słupami.

Oprócz niej na lubońskim szlaku będzie można zobaczyć dawną fabrykę drożdży, nawiązującą architekturą do średniowiecznych zamków, a także czerpiące w swej stylistyce z secesji zakłady przetworów ziemniaczanych. Oba obiekty pochodzą z pierwszej dekady XX wieku.

W okresie międzywojennym w Luboniu po ich przebudowie i modernizacji, powstała największa w Europie przetwórnia ziemniaków. W 1949 r. nastąpiła nacjonalizacja zakładów i połączenie fabryki drożdży z zakładami ziemniaczanymi, z których utworzono Lubońskie Zakłady Przemysłu Spożywczego zajmujących powierzchnię ponad 37,5 ha. Produkowano tu m.in. mączkę ziemniaczaną, syrop, kleje, dekstryny, słód, drożdże i krochmal pszenny. W 22 lutego 1972 r. w wyniku wybuchu na wydziale produkcji dekstryn zginęło 18 pracowników. Ich śmierć upamiętnia obelisk, który również znalazł się na szlaku.

Kolejnym jego elementem jest wielometrowy fabryczny komin, który można oglądać od środka. Na szlaku znalazły się również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkowa szkoła, dworzec i osiedla robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem.

Z przewodnikiem co tydzień

Luboński Szlak Architektury Przemysłowej powstał z inicjatywy miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach. Zastępca Burmistrza Lubonia Mateusz Mikołajczak nie ukrywa, że przygotowanie szlaku było możliwe dzięki dobrej woli przedsiębiorców, którzy dzisiaj wykorzystują historyczne obiekty. Miasto nie poniosło kosztów, ale dopłaca do autobusu dowożącego turystów i wydania folderu o szlaku.

- Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponadstuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną – mówi wiceburmistrz.

Szlak będzie można zwiedzać z przewodnikiem w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Pierwsza okazja będzie 26 września, o godz. 10. Specjalny autobus odjedzie spod Muzeum Narodowego w Poznaniu. Czas trwania wycieczki, to około 3 godziny. Bilety po 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy) można rezerwować mailem w Ośrodku Kultury w Luboniu.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA