fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Toruń wraca nad Wisłę

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Na drewnianych łodziach na środku Wisły w Toruniu przedstawiciele 23 organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego symbolicznie parafowali porozumienie o współpracy na rzecz tej rzeki

- Nie byłoby Torunia, gdyby nie Wisła. Teraz jest czas przywracania tej rzeki nam - Polsce i Polakom. Zbyt rzadko zaglądaliśmy nad Wisłę w ostatnich latach - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarz miasta wielokrotnie powtarzał, że położenie miasta nad Wisłą jest niezwykle ważne dla gospodarki toruńskiej i regionalnej.

- Porozumienie ma zaowocować wspólną współpracą na rzecz Wisły - nie tylko w Roku Rzeki Wisły - podkreślił Aleksander Zmuda-Trzebiatowski z Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa. Już trzeciego maja odbędzie się pierwsze Toruńskie Forum Wiślane. - Nie chcemy, żeby był to tylko symbol, ale zaczyn realnego współdziałania. Razem możemy zrealizować wiele wydarzeń i przybliżyć ludziom rzekę, o której często mało wiemy - dodał.

Wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński dodał, że "celem sobotniego spotkania jest integracja środowisk, które na Wiśle działają i kochają rzekę".

- Najważniejszym dla nas wydarzeniem tegorocznych obchodów Roku Rzeki Wisły będzie Festiwal Rzeki Wisły, czyli zlot tradycyjnych łodzi rzecznych z Polski i zagranicy. Chodzi o kultywowanie tradycji wiślanej. Będzie to połączone z festiwalem piosenki żeglarskiej i ginących zawodów związanych z rzeką. Drugim ważnym wydarzeniem będą regaty na odcinku pomiędzy Włocławkiem a Bydgoszczą. To najstarsza impreza tego typu w Polsce, gdyż rozgrywane od 1936 roku. Ich renesans, po różnych kolejach losu, nastąpił w latach 90. XX wieku - uzupełnił Karasiński.

W ubiegłym tygodniu w Toruniu zakończył się 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego tematem przewodnim była w 2017 r. Wisła. Jako motyw przewodni wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA