Promocja turystyczna

Prezes POT odwołany

Rafał Szmytke z nowo mianowaną wiceminister sportu i turystyki Dorotą Dulińską podczas gali rozdania Złotego Loga POT ludziom zasłużonym dla promocji Polski w świecie
Filip Frydrykiewicz
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, został wczoraj odwołany przez ministra sportu i turystyki Witolda Bańkę

Nie wiadomo na razie, jakie minister miał powody. Wszystko wskazuje na to, że to dalsza część zmian kadrowych w podległej ministrowi organizacji. Wcześniej minister zlikwidował etaty czterech doradców prezesa POT ("Bańka: Doradcom prezesa POT już dziękujemy"). Koniecznością oszczędzania uzasadniano także odwołanie z końcem grudnia jednego z dwóch wiceprezesów POT, Elżbiety Wąsowicz-Zaborek ("Jest wniosek o odwołanie zastępcy prezesa POT").

Nie udało nam się skontaktować z prezesem Szmytkem ani rzeczniczką POT Katarzyną Wełpą. Odwołanie prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej potwierdził nam rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki Bartosz Zbroja. - Powodem była między innymi odmienna koncepcja funkcjonowania POT - powiedział Turystyce.rp.pl.

Z naszych informacji wynika, że Rafał Szmytke był zaskoczony tym co go spotkało. - Siedzieliśmy na naradzie, kiedy prezes dostał telefon, że pani minister Dulińska chce się z nim widzieć. Pojechał do ministerstwa. Nic wcześniej nie wskazywało, że chodzi o odwołanie - opowiada nam jeden z pracowników POT. Rzecz się działa w piątek po południu.

W kierownictwie POT pozostał jedynie wiceprezes Bartłomiej Walas. I to on, jak mówi Zbroja, ma kierować tą instytucją do czasu powołania nowego prezesa.

Rafał Szmytke stanowisko prezesa POT objął w październiku w 2007 roku. W POT pracował od 2001 roku. Wcześniej jako dyrektor departamentu współpracy regionalnej i wiceprezes. Karierę zaczynał jeszcze w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Wydziału Prawa i Administracji UW. Ponadto uzyskał tytuł Master of Business Administration - Rotterdam School of Management.

Za jego czasów POT przeprowadził kilka spektakularnych kampanii promocyjnych za granicą i w kraju. W tym Piękny Wschód (o Polsce wschodniej), Poland.Move Your Imagination, Lubię Polskę a ostatnio w Mediolanie podczas Expo 2015. POT zdobył na ten cel ponad 200 milionów złotych dotacji od Unii Europejskiej.

Źródło: turystyka.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL