fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy mają oszczędnie wypowiadać się w mediach - nowy zbiór zasad etyki

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Mimo wielu krytycznych uwag nowy zbiór zasad etyki został właśnie przyjęty przez Krajową Radę Prokuratorów.

Zbiór zastąpi przepisy przyjęte we wrześniu 2012 r. Sami prokuratorzy dość krytycznie oceniają zasady, których muszą przestrzegać. Bardziej radykalni mówią wprost, że to knebel.

Zasady podzielono na trzy rozdziały. W pierwszym, „Zasady ogólne", sformułowano m.in. obowiązki prokuratora dotyczące sfery zawodowej i pozazawodowej oraz obowiązujące go zakazy. Zapisano w nim m.in., że „prokurator ma obowiązek unikać zachowań i sytuacji, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezależności, bezstronności i rzetelności zawodowej lub wywoływać wrażenie braku poszanowania dla prawa".

W drugim ustalono „Zasady pełnienia służby". Jako pierwsze wskazano, że prokurator wykonuje czynności sumiennie i rzetelnie, podejmując je bez zwłoki i bacząc, aby nie narażać uczestników i państwa na zbędne koszty. Rozdział trzeci poświęcono zasadom poza służbą. W § 22 zapisano m.in., że podejmując polemikę ze stanowiskiem innych osób, prokurator powinien zachować umiar i unikać wypowiedzi je deprecjonujących.

Z nowego zbioru ma zniknąć przepis, który stanowi, że zbiór obejmuje wszystkich prokuratorów, w takim samym zakresie podwładnych i przełożonych. Planuje się też wprowadzić zapis, że każdy ze śledczych ma obowiązek odnosić się z szacunkiem do organów państwa oraz osób funkcyjnych.

To, jak podkreślają prokuratorzy, raczej trudno sobie wyobrazić podczas prowadzenia czynności, np. przesłuchania.

Prokuratorzy mają być też bardziej powściągliwi wobec mediów. Z zasady mają ich raczej unikać. Na większe formy wypowiedzi potrzebować będą oficjalnie i wprost wyrażonej zgody przełożonych. Działalność na Twitterze czy Facebooku ma być mocno ograniczona, nie ma mowy o korzystaniu z mediów społecznościowych w godzinach pracy.

Zmodyfikowany ma być przepis, który dziś nakazuje prokuratorom powstrzymywanie się od wydawania poleceń, zarządzeń oraz wytycznych, których wykonanie naruszałoby jakąkolwiek zasadę etyki zawodowej. Nakaz ma być ograniczony do wyjątkowych sytuacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA