Prokuratorzy

Outsourcing: prokuratorzy pomogą oszukanym pracownikom

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W sprawach pokrzywdzonych przez firmy outsourcingowe udział śledczych jest obowiązkowy. Przybywa takich procesów.

Już ponad 300 firm ma kłopoty z wymiarem sprawiedliwości. Wszystko za sprawą oszukańczych spółek outsourcingowych. Na przestępczym procederze ucierpiało blisko 17 tys. pracowników. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi jedno z takich śledztw. Dotyczy spółki powstałej z połączenia firmy STOLWAX w Iławie i K.U.K. International Logistic + Handels GmbH, Biuro Handlu Zagranicznego w Warszawie. Do tej sprawy przystąpił właśnie prokurator. Śledczy będą brać udział w każdej takiej sprawie, choć ich udział w sprawie cywilnej nie jest obowiązkowy. Zaleciła im to Prokuratura Krajowa. Powód?

Kary to nie koniec

– To wzmocnienie pozycji pokrzywdzonego, często bezradnego człowieka – tłumaczy „Rzeczpospolitej" prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Zasada działania była prosta. Firmy działające jako agencje pracy oferowały przedsiębiorcom obniżenie kosztów zatrudnienia. Dawały trzyletnie zniżki w składkach na ubezpieczenie społeczne (40–60 proc.). Miały za nich płacić część składki i podatki. Nie płaciły. Takich spraw przybywa. Prokuratura Krajowa szczególnie ich pilnuje. Nadzorują je prokuratury regionalne. Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób uczestniczących w tym przestępczym procederze to niejedyne działania podejmowane przez prokuraturę w związku z działalnością spółki. Wspiera ona też pracowników w postępowaniach o wydanie świadectw pracy, a także zgłoszenia udziału w postępowaniu upadłościowym firmy.

Po co komu prokurator w sprawie cywilnej?

– Okazuje się bardzo potrzebny – zapewnia Piotr Kosmaty, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie. I tłumaczy, że często wobec braku profesjonalnego pełnomocnika radzi pokrzywdzonemu, co ma zrobić przed sądem i jakich wniosków czy czynności unikać. – To bardzo ważne. Wielu pokrzywdzonych nie stać na prawnika – zauważa.

– Przystępujemy do coraz większej liczby spraw nie tylko cywilnych, ale i administracyjnych. W ten sposób wzmacniamy pozycję pokrzywdzonego – potwierdza prok. Bialik.

Na tym nie koniec. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu objęła zwierzchnim nadzorem służbowym działania pozakarne podejmowane przez prokuratorów okręgu wrocławskiego, świdnickiego i opolskiego, w związku z postępowaniami w tzw. aferze outsourcingowej przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych.

W okręgu świdnickim prokurator zgłosił udział w 11 postępowaniach dotyczących odwołań od decyzji ZUS. W Prokuraturze Okręgowej w Opolu zgłoszono udział w 99 postępowaniach przed SO w Opolu i siedmiu przed SR w Opolu. W okręgu wrocławskim są dwa postępowania dotyczące tzw. afery outsourcingowej z udziałem prokuratora przed SR dla Wrocławia-Śródmieścia oraz jedno przed SO we Wrocławiu. Dotyczą one powództw pracowników zawierających żądanie wypłaty wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentu za urlop, odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i wydania świadectwa pracy.

W sądach położonych na obszarze właściwości Prokuratury Okręgowej w Elblągu, tj. w Elblągu, Ostródzie, Iławie, Braniewie, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim, toczyło się 16 spraw pracowniczych dotyczących firm outsourcingowych.

Są przepisy

Od 12 czerwca 2017 r. ZUS zyskał narzędzie walki z nieuczciwym przerzucaniem pracowników między firmami, aby zaoszczędzić na składkach od ich wynagrodzeń. Może kwestionować przypadki popularnego w ostatnich latach outsourcingu pracowniczego. Zdaniem przedsiębiorców nowe uprawnienia urzędników ZUS mogą być jednak nadużywane, bo są zbyt szeroko sformułowane.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL