Cybertest dla prezydenta Bidena

Ataki rosyjskich grup hakerskich to wyzwanie dla prezydenta, który miesiąc temu ostrzegł Władimira Putina przed konsekwencjami takich działań.

Publikacja: 07.07.2021 21:00

Cybertest dla prezydenta Bidena

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku

Eksperci przypuszczają, że grupa hakerska rosyjskiego wywiadu naruszyła kilka dni temu systemy komputerowe firmy Synnex, dostawcy usług IT dla Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej.

Ci sami hakerzy – jak podaje Bloomberg – należący do grupy Cozy Bear, sześć lat temu oskarżeni zostali o atak na systemy Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej oraz o przeprowadzenie operacji SolarWinds na agencje rządowe w grudniu ub.r. Przedstawiciele komitetu republikanów twierdzą, że hakerzy jedynie naruszyli zabezpieczenia Synnexu. – Nic nie wskazuje na to, że system Komitetu został bezpośrednio zagrożony albo że zostały skradzione informacje – powiedział rzecznik Mike Reed.

Do ataku doszło mniej więcej w tym samym czasie, gdy rosyjscy cyberprzestępcy z grupy REvil przeprowadzili operację hakerską, w której ucierpiały setki małych i średnich firm na całym świecie, a która zaczęła się od naruszenia systemów Kaseya – producenta oprogramowania z Florydy. To było jedno z największych działań cyberprzestępczych w historii, w którym hakerzy wyłączyli systemy komputerowe, żądając okupu w wysokości 70 mln bitcoinów.

Ostatnie ataki hakerskie to test dla prezydenta Joego Bidena. Podczas szczytu w połowie czerwca Amerykanin zażądał, aby Władimir Putin ukrócił działalność rosyjskich hakerów, którzy w ostatnim czasie naruszyli też m.in. oprogramowania systemu rurociągu Colonial Pipeline na Wschodnim Wybrzeżu oraz byli odpowiedzialni za ataki na systemy producenta mięsa oraz szpitali. Biden zastrzegł, że kolejny atak na któryś z kluczowych sektorów amerykańskiej gospodarki sprowokuje odpowiedź ze strony USA. – Zareagujemy. On wie. Myślę, że nie chciałby zimnej wojny – powiedział Biden podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Putinem.

W sobotę Putin przedstawił najnowszą rosyjską strategię bezpieczeństwa, która zakłada rozwiązywanie konfliktów środkami dyplomatycznymi, ale też „podjęcie symetrycznych i asymetrycznych kroków w celu zapobiegnięcia nieprzyjaznym działaniom ze strony innych państw". Strona rosyjska argumentuje, że „tradycyjne duchowo-moralne i kulturowo-historyczne wartości są narażone na atak ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sprzymierzeńców".

Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa sobotnie wystąpienie Putina było odpowiedzią na czerwcową rozmowę z Bidenem. – Biały Dom będzie musiał zastosować bardziej agresywne kroki w cyberprzestrzeni albo bardziej bolesne prawne i finansowe – powiedział rozmowie z „New York Timesem" James Lewis, ekspert z Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych w Waszyngtonie. Jego zdaniem kary takie jak sankcje tym razem już nie zadziałają.

Ostrzejsze działania od dawna są rozważane po stronie amerykańskiej i czasem stosowane. Na przykład, gdy rosyjskie agencje wywiadowcze zainstalowały swoje wtyczki w amerykańskiej sieci energetycznej, gdzie podobno do dzisiaj się znajdują, USA odpłaciła tym samym, dając znak, że to w ramach odstraszenia przed kolejnymi takimi działaniami. Przed wyborami w 2020 r. U.S. Cyber Command unieszkodliwiła serwery używane w rosyjskiej operacji cybernetycznej, żeby zapobiec szkodom w amerykańskim systemie do głosowania.

Bardziej stanowcze posunięcia niosą ze sobą niebezpieczeństwo eskalacji napięcia w stosunkach między obu krajami. Nabierający tempa konflikt cybernetyczny między Rosją a USA zmusza administrację Bidena do szukania różnych rozwiązań. Departament Stanu wraz z 20 innymi rządami wypracowuje uniwersalną listę konsekwencji, jakie czekać mogą cyberprzestępców.

Korespondencja z Nowego Jorku

Eksperci przypuszczają, że grupa hakerska rosyjskiego wywiadu naruszyła kilka dni temu systemy komputerowe firmy Synnex, dostawcy usług IT dla Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762