Prezydent USA

Donald Trump, krezus w Białym Domu

Donald Trump z ojcem Fredem podczas walki Mike'a Tysona z Michaelem Spinksem w 1988 r.
Getty Images
Donald Trump jest pierwszym prezydentem USA, który, podróżując po świecie, może mieszkać we własnych domach i hotelach.

Prezydent Donald Trump jest klasycznym przedstawicielem powojennego, amerykańskiego pokolenia baby boom. Jego dziadek Friedrich Drumpf pochodził z bawarskiej miejscowości Kallstadt, z której wyjechał do Ameryki w 1885 r. W podaniu o amerykańską wizę wjazdową wpisał swoje nazwisko jako Trumpf.

W 1891 r. przeniósł się do Seattle, skąd później wyjechał na Alaskę, gdzie w ciągu kilku lat dorobił się znacznej fortuny na kupnie i sprzedaży gruntów i restauracji. W 1901 r. wrócił do Kallstadt, gdzie poznał 21-letnią Elizabeth Christ, córkę sąsiadów swoich rodziców. Rok później młodzi postanowili się pobrać i zostać w Bawarii, jednak prawo bawarskie nie pozwalało na przywrócenie obywatelstwa osobie, która raz z niego zrezygnowała i nie odbyła służby wojskowej. W sierpniu 1902 r. państwo Trump wyjechali do Nowego Jorku. Szczęśliwe małżeństwo dziadków Donalda Trumpa trwało 16 lat. Friederick Trump zmarł 27 maja 1918 r. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie zapalenie płuc wywołane powikłaniami po grypie hiszpance, która dziesiątkowała w 1918 r. miasta wschodniego wybrzeża USA.

Friederick Trump pozostawił po sobie całkiem pokaźny spadek: dwupiętrowy i siedmiopokojowy dom na nowojorskim Queensie, pięć mieszkań czynszowych, 4 tys. dolarów gotówką i 3600 dolarów w papierach wartościowych. Te środki pozwoliły jego żonie i najstarszemu synowi na założenie w 1923 r. agencji nieruchomości Elizabeth Trump & Son, która w przyszłości miała się rozwinąć w gigantyczny konglomerat wielu firm rodziny o nazwie The Trump Organization.

Niemiec, którypodawał się za Szweda

Urodzony 11 października 1905 r. w Nowym Jorku Frederick Christ Trump, ojciec obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zbudował w 1923 r. swój pierwszy dom w Woodhaven za pożyczone od matki 800 dolarów. Budynek sprzedał za 7 tys. dolarów, a zysk zainwestował w kolejne przedsięwzięcie budowlane. W latach 20. XX wieku agencja Elizabeth Trump & Son rozpoczęła budowę domów jednorodzinnych na nowojorskim Queensie. Niektóre z tych osiedli zachowały się do dzisiaj.

W czasie II wojny światowej Fred Trump wygrał intratny kontrakt rządowy na budowę budynków koszarowych w amerykańskich bazach wojskowych na wschodnim wybrzeżu USA.

W tym czasie i jeszcze długo po wojnie Fred Trump ukrywał swoje niemieckie pochodzenie i często kłamał znajomym i kontrahentom, że pochodzi ze szwedzkiej rodziny. Do niedawna tajemnicą rodzinną pozostawał fakt, że w 1927 r. ojciec prezydenta Trumpa trafił do aresztu za udział w demonstracji Ku Klux Klanu przeciw ,,katolickim policjantom Nowego Jorku". Dziennikarze magazynu „Vice" wykryli także, że był on członkiem tej rasistowskiej organizacji od 1915 r.

Po wojnie Fred Trump zainwestował część zysku z budowy koszar na budowę 2700 niskobudżetowych mieszkań w Nowym Jorku. Inwestycja ta przyniosła jego firmie obrót rzędu 70 mln dolarów.

14 czerwca 1946 r. przyszedł na świat jego drugi syn Donald John Trump. Do pracy w firmie rodzinnej przyłączył się w 1968 r., po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Pensylwanii. W tym czasie został uznany za niezdolnego do służby wojskowej ze względu na utrudniającą bieganie ostrogę piętową. Ostroga nie przeszkadzała mu jednak grać w golfa i uprawiać inne sporty preferowane przez nowojorską socjetę. Zapytany w czasie kampanii wyborczej w 2016 r., jakim cudem czterokrotnie otrzymał odroczenie w latach 1964–1968, w czasie kiedy większość jego rówieśników była wysyłana do Wietnamu, Donald Trump tłumaczył, że szczęśliwie wylosował wysoki numer, który nie został wzięty pod uwagę przez komisję poborową. W ciągu kolejnych czterech dekad Donald Trump nie tylko nie zaprzepaścił pracy i majątku swojego ojca Freda Trumpa, ale niezwykle rozsądnie go pomnożył.

Hotele, wódka i pola golfowe

The Trump Organization jest obecnie zarządzana przez trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa: Ivankę, Erica i Donalda jr. Ten konglomerat prowadzi interesy związane z rynkiem nieruchomości w 20 krajach świata. Tylko w 2015 r. sieć pól golfowych w USA przyniosła Trumpom 382 mln dolarów w dochodu. W 2017 roku magazyn „Forbes" umieścił Donalda Trumpa na 544. miejscu najbogatszych ludzi świata z majątkiem wartym 3,5 miliarda dolarów. W czasie licznych wizyt państwowych amerykański prezydent może czuć się w wielu krajach świata jak u siebie w domu, ponieważ posiada luksusowe hotele w 14 światowych metropoliach. Dość wymienić 63-piętrowy The Trump International Hotel and Tower w kanadyjskim Vancouver, luksusowy kompleks Trump Towers w Stambule czy jeden z najwyższych w Panamie The Trump International Hotel & Tower Panama o powierzchni 230 tys. mkw.

Jest też właścicielem licznych nieruchomości w najdroższych miastach świata. Kilka lat temu kupił klub golfowy w szkockim Aberdeen, zajmujący obszar 5,7 km kw.

Donald Trump jest nie tylko magnatem w branży nieruchomości, ale posiada też kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych o innym charakterze, w tym między innymi własne gorzelnie produkujące Trump Vodka, wydawnictwa książkowe Trump Books, zakłady cukiernicze Trump Chocolate czy zakłady mięsne produkujące cieszące się dużą popularnością steki Trumpa.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL