fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Irański polityk o Trumpie: To szalony prezydent

AFP
Niespójny przekaz prezydenta Donalda Trumpa sprawia, że Teheranowi trudno jest porozumieć się z Białym Domem - twierdzi Hossein Amir-Abdollahian, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne w irańskim parlamencie, były wiceszef irańskiego MSZ.

W rozmowie z CNN Amir-Abdollahian przekonywał, że dialog pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem będzie zależał od tego, czy przekaz Trumpa będzie "rozsądny" i czy w tonie wypowiedzi prezydenta USA na temat Iranu będzie szacunek.

Amerykańskie media w ubiegłym tygodniu informowały, że Trump - w odróżnieniu od "jastrzębi" w swojej administracji, chce za wszelką cenę uniknąć kontaktów z Iranem i próbuje wznowić dialog z Teheranem, starając się otworzyć "kanały dyplomatyczne".

Jednak sam Trump w poniedziałek nazwał te doniesienia "fake newsami". Trump napisał na Twitterze, że informacje, jakoby próbował wznowić negocjacje z Iranem są fałszywe. Dodał, że to Iran musi wystąpić do USA z propozycją negocjacji "kiedy będzie gotowy". "W międzyczasie ich gospodarka będzie się załamywać - bardzo smutne dla Irańczyków" - podkreślił Trump.

Amir-Abdollahian w rozmowie z CNN ostrzegł, że sprzeczne sygnały napływające z Waszyngtonu zmniejszają szanse deeskalacji. 

- W swojej głowie Trump uważa, że ma pistolet przystawiony do głowy Iranu dzięki sankcjom i próbuje zniszczyć naszą gospodarkę. To wszystko w jego wyobraźni. I chce, żebyśmy to my odezwali się do niego? To szalony prezydent - powiedział irański polityk.

Amir-Abdollahian nazwał też doradcę prezydenta ds. bezpieczeństwa, Johna Boltona, "podżegaczem wojennym".

- Ponadto Trump nie jest zrównoważony i stabilny w swoim podejmowaniu decyzji, więc mamy do czynienia z zamieszaniem w Białym Domu. Iran otrzymuje różne sygnały, co wskazuje, że nikt nie rządzi w Białym Domu - dodał.

Źródłem napięć w relacjach między USA a Iranem jest jednostronne wypowiedzenie przez USA porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa Zachodnie z Iranem w 2015 roku. Donald Trump wypowiedział to porozumienie w maju 2018 roku domagając się wynegocjowania nowej umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego, a także programu rakietowego.

Jesienią 2018 roku USA nałożyły sankcje na Iran, wprowadzając m.in. embargo na import irańskiej ropy. Początkowo osiem krajów (w tym m.in. Chiny i Turcja) korzystały z wyłączenia spod sankcji, ale od maja 2019 roku embargo ma charakter bezwzględny. Celem USA jest doprowadzenie do spadku eksportu ropy przez Iran do zera, tak aby wywrzeć ekonomiczną presję na Teheran i zmusić Iran do rozpoczęcia negocjacji z USA.

W odpowiedzi na rozszerzenie sankcji przez USA Iran zagroził m.in. blokadą strategicznej cieśniny Ormuz, co mogłoby zakłócić transport ropy z innych krajów Zatoki Perskiej. Z kolei USA zdecydowały się na wysłanie w rejon Iranu grupy bojowej lotniskowca Abraham Lincoln i grupy zadaniowej bombowców B-52, a także baterii Patriotów, w związku ze zdobytymi przez amerykański wywiad informacjami, że siły amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie mogą stać się celem ataku ze strony Iranu lub jego sojuszników.

"New York Times" ujawnił, że w przypadku ataku na siły USA, Waszyngton chce wysłać nawet 120 tys. żołnierzy do Iraku. Oficjalnie administracja Donalda Trumpa zdementowała te doniesienia.

W związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie USA podjęły decyzję o ewakuacji części swojego personelu dyplomatycznego z Iraku, a Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia dla swoich żołnierzy w tym kraju. Z kolei Niemcy przerwali szkolenie irackich żołnierzy - również ze względów bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przekonują, że okręty USA w rejonie Bliskiego Wschodu znajdują się w zasięgu irańskich rakiet. Z kolei prezydent Donald Trump stwierdził, że jakikolwiek atak na siły USA ze strony Iranu będzie "oficjalnym końcem" tego państwa.

Europejscy sojusznicy USA wyrażają zaniepokojenie możliwością eskalacji konfliktu, który - zdaniem szefa brytyjskiego MSZ, Jeremy'ego Hunta, może nawet doprowadzić do "przypadkowego wybuchu konfliktu". Zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie wyraziła też Rosja (prezydent Władimir Putin spotkał się w Soczi, 14 maja, z sekretarzem stanu USA Mike'm Pompeo).

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA