fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Weteran z Iraku chce zostać prezydentem USA

US Congress
Seth Moulton, weteran z Iraku, który obecnie zasiada w Izbie Reprezentantów Kongresu USA jako przedstawiciel okręgu wyborczego w Massachusetts, ogłosił, że będzie ubiegał się o nominację prezydencką w organizowanych przez Partię Demokratyczną prawyborach. Tym samym już niemal 20 polityków będzie starać się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej.

Reuters zauważa, że Moulton w wyścigu o nominację prezydencką będzie raczej outsiderem - polityk nie jest zbyt rozpoznawalny w USA i jest krócej obecny w amerykańskiej polityce niż wielu jego doświadczonych rywali - senatorów i gubernatorów stanów USA.

Moulton w Kongresie zasiada od 2015 roku - wówczas zdobył mandat po wygraniu w prawyborach z Johnem Tierneyem, Demokratą, który zasiadał w Kongresie nieprzerwanie od 18 lat. Jak pisze Reuters Moulton postrzegany jest w Partii Demokratycznej jako polityk antyestablishmentowy. 

Po tym jak w 2018 roku Demokraci odzyskali większość w Izbie Reprezentantów, Moulton organizował opozycję wobec starań Nancy Pelosi o ponowne objęcie stanowiska spikera Izby. Potem, gdy Pelosi została już spikerem podkreślał, że "wewnętrzne dyskusje sprawiają, iż jesteśmy mocniejsi, a nie słabsi".

W nagraniu na YouTubie, w którym Moulton ogłasza start w prawyborach, polityk podkreśla, iż "dekady podziałów i korupcji złamały naszą (amerykańską) demokrację i odebrały Amerykanom ich głos". - Podczas gdy kraj maszeruje naprzód, Waszyngton jest zakotwiczony w przeszłości - dodał.

Moulton zapowiedział, że jako prezydent chce walczyć ze zmianami klimatycznymi i doprowadzić do tworzenia w USA "zielonych miejsc pracy", a także rozwoju nowych technologii.

Moulton w latach 2001-2008 pełnił służbę w korpusie marines. Ubiegając się o miejsce w Kongresie, w czasie kampanii wyborczej z 2014 roku, dał się poznać jako krytyk wojny w Iraku (gdzie pełnił przez pewien czas służbę) i przekonywał, że do Iraku nie należy wysyłać żadnych kolejnych amerykańskich żołnierzy.

Polityk opowiada się też za zaostrzeniem przepisów regulujących dostęp do broni palnej w USA. Popiera legalizację marihuany.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA