fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Biden jeszcze nie startuje w prawyborach, a już wygrywa

AFP
Były wiceprezydent Joe Biden cieszy się największym poparciem spośród wszystkich kandydatów Partii Demokratycznej startujących w prawyborach prezydenckich w USA, mimo że formalnie nie ogłosił jeszcze, że będzie ubiegać się o prezydenturę - wynika z sondażu Ipsos dla Reutersa.

Sondaż przeprowadzony między 17 a 23 kwietnia dotyczy preferencji 2237 Demokratów i wyborców niezależnych - a więc grup, które wybiorą kandydata reprezentującego Partię Demokratyczną w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Joe Biden, wiceprezydent USA za prezydentury Baracka Obamy, uzyskuje 24 proc. wskazań - żaden z 19 pozostałych kandydatów, którzy już ogłosili ubieganie się o nominację prezydencką, nie zdobył takiego poparcia.

Najpoważniejszym rywalem Bidena dziś wydaje się senator Bernie Sanders z Vermont, formalnie polityk niezależny. Sanders uzyskuje 15 proc. wskazań. W prawyborach z 2016 roku Sanders był najpoważniejszym rywalem Hillary Clinton (ostatecznie to ona uzyskała nominację).

Żaden z pozostałych kandydatów nie przekroczył 7 proc. poparcia. 21 proc. respondentów nie wiedziało, którego kandydata poprze.

Margines błędu statystycznego wynosił 2 pkt proc.

Z sondażu wynika też, że na 63 proc. Amerykanów (w tym 39 proc. Republikanów) Biden wywiera dobre wrażenie. O Donaldzie Trumpie, obecnym prezydencie USA, pozytywnie wyraża się 44 proc. respondentów.

Spośród kandydatów, którzy wystartują w prawyborach (Biden ma ogłosić start dopiero w 2020 roku) najwięcej respondentów - 80 proc. - zna Bidena i Sandersa. 67 proc. zna senator Elizabeth Warren, a ok. 50 proc. - Beto O'Rourke'a i senatorów: Kamalę Harris i Cory'ego Bookera.

Pozostali kandydaci są nieznani większości uprawnionych do głosowania w prawyborach prezydenckich w których wybrany zostanie kandydat Partii Demokratycznej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA