Prezydent USA

Trump gotów "wyjść w trakcie rozmów z Kimem"

AFP
Prezydent Donald Trump zadeklarował, że jest gotów przerwać rozmowę z Kim Dzong Unem i wyjść ze spotkania, jeśli negocjacje na najwyższym szczeblu między USA a Koreą Północną nie będą owocne.

Trump powiedział dziennikarzom w czasie spotkania w ośrodku Mar-a-Lago, że "jeśli spotkanie nie będzie owocne", wówczas wyjdzie z niego w jego trakcie.

Pomysł przerwania takiego spotkania miał wyjść od jednego z doradców ds. bezpieczeństwa Trumpa, Johna Boltona - informuje CNN.

CNN powołuje się na źródło zbliżone do Białego Domu, które twierdzi, że wyjście w trakcie negocjacji zapewniłoby "trumpowski poziom teatralności" temu wydarzeniu.

Jednocześnie jednak - jak ostrzega Lisa Collins z Centrum Studiów Strategicznych i Stosunków Międzynarodowych - takie zachowanie mogłoby bardzo obrazić Kim Dzong Una. Jej zdaniem takie zachowanie byłoby bardzo ryzykowne.

W tym tygodniu świat obiegła informacja, że szef CIA Mike Pompeo spotkał się z Kim Dzong Unem w Pjongjangu, aby omówić szczegóły spotkania, do którego ma dojść w maju.

O gotowości Kim Dzong Una do dwustronnego spotkania z prezydentem USA poinformował prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, który ma spotkać się z Kim Dzong Unem w kwietniu.

Ocieplenie w relacjach Pjongjangu z USA i Koreą Południową określane jest mianem "ofensywy wdzięku" Kim Dzong Una. W 2017 roku stosunki Zachodu, a zwłaszcza USA, z Pjongjangiem były bardzo napięte - Trump na forum ONZ groził nawet zniszczeniem reżimu w Pjongjangu. Miało to związek z ponad 20 próbami rakietowymi i próbną eksplozją bomby atomowej przeprowadzoną przez Pjongjang.

Źródło: CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL