Prezydent USA

Iran o Trumpie: Niech zajmie się bezdomnymi w USA

AFP
Prezydent Donald Trump na Twitterze po raz kolejny skomentował trwające w Iranie protesty przeciwko władzy. "Irańczycy wreszcie występują przeciwko brutalnemu i skorumpowanemu irańskiemu reżimowi" - podkreślił.

W Iranie od ubiegłego czwartku organizowane są demonstracje przeciwko rządowi i duchowym przywódcom Iranu. Początkowo wystąpienia skupiały się na sytuacji gospodarczej, ale obecnie mają charakter polityczny - demonstranci domagają się dymisji władz.

"Wszystkie pieniądze, które prezydent Obama tak głupio im podarował, zostały przeznaczone na terroryzm lub trafiły do ich "kieszeni". Ludziom brakuje żywności, inflacja jest wysoka, nie przestrzega się praw człowieka. USA obserwują (sytuację)!" - napisał Trump.

Słowa o pieniądzach podarowanych Iranowi to prawdopodobnie nawiązanie do umowy zawartej z Iranem w 2015 roku, na mocy której Zachód zawiesił sankcje przeciwko Teheranowi.

1 stycznia Trump pisał na Twitterze, że dla Iranu nadszedł "czas na zmianę".

Irański MSZ w odpowiedzi na wpisy Trumpa zalecił mu, by skupił się na "bezdomnych i głodujących w USA" a nie na obrażaniu Irańczyków.

- Zamiast tracić czas i wysyłać bezsensowne tweety dotyczące innych krajów, Trump mógłby zająć się sprawami swojego kraju, takimi jak tuziny zamordowanych każdego dnia, miliony bezdomnych i głodnych - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Bahram Ghasemi.

Z kolei prezydent Iranu Hassan Rouhani podkreślił, że "Trump całym sobą jest przeciw narodowi Iranu" w związku z czym nie ma prawa "solidaryzować się" z Irańczykami.

Źródło: AFP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL