fbTrack
REKLAMA

Prawo

Przyspieszony wpis w księdze wieczystej tylko na życzenie!

Na wpis do księgi wieczystej niejednokrotnie trzeba długo czekać. Dlatego też warto wiedzieć o możliwości złożenia w sądzie wniosku o przyspieszenie wpisu do KW.

Wpis do księgi wieczystej

Jedną z formalności załatwianą po kupnie mieszkania lub budowie domu jest wpis do księgi wieczystej, czyli do rejestru, który jest najważniejszym dokumentem określającym stan prawny nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli istnieje rozbieżność między stanem rzeczywistym, a tym ujawnionym w księdze wieczystej, to dane z księgi mają pierwszeństwo. Dlatego też tak istotne jest, aby zadbać o dokonanie właściwego wpisu. W jakich sytuacjach się to robi? Na przykład w przypadku ustanowienia hipoteki, nabycia spadku, nabycia mieszkania od dewelopera, podziału nieruchomości czy ustanowienia służebności. Wpisu dokonuje notariusz, jednak inicjatorem wniosku zawsze jest właściciel nieruchomości. Podstawą wpisu są dokumenty takie jak akt notarialny lub orzeczenie sądu czy też decyzja administracyjna.

Wpis do księgi składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, na specjalnym formularzu, po dokonaniu odpowiedniej opłaty. Po złożeniu wniosku, opartego na stanie faktycznym nieruchomości, sąd skontroluje jego treść. Co więcej, kontroli podlega również obecna treść księgi - jeśli wniosek jest z nią sprzeczny, nastąpi odmowa wpisu.

Warto wiedzieć też, że od 2016 roku można dokonać elektronicznego wpisu do księgi wieczystej. Żeby to zrobić należy złożyć odpowiedni wniosek - w naszym imieniu powinien zadziałać notariusz. Procedura wpisu jest uproszczona i krótsza, ale też ten rodzaj wpisu wyłącza rękojmię publicznej wiary ksiąg wieczystych.

Wniosek o przyspieszenie wpisu

Jak mówią przepisy, na wpis do księgi wieczystej poczekać możemy od 3 do 9 miesięcy, czasem nawet do roku. Dlatego też warto wniosek złożyć od razu.

Dlaczego tak długo czeka się na wpis? Głównym problemem jest tu obłożenie sądu dokumentami, dlatego też zdecydowanie szybciej procedura przebiega w mniejszych miejscowościach, szczególnie gdy chodzi o wpis hipoteki. Kolejne wnioski, które wydłużają kolejkę do wpisu to te złożone na podstawie ustawy i przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy można w jakiś sposób skrócić ten czas? Owszem, można wykorzystać wzór gotowego wniosku o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej i złożyć pismo do sądu rejonowego. Należy też pamiętać o tym, że konieczne jest wskazanie powodu, dla które istotne jest przyspieszenie rozpatrzenia sprawy. Powód może być na przykład finansowy, jeśli trudną sytuację materialną pogłębia marża naliczona przez bank, będąca zabezpieczeniem banku do momentu wpisu do hipoteki. Wnioski o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej, mają największe szanse powodzenia gdy dotyczą ujawnienia budynku w księdze lub wykreślenia hipoteki.

Więcej na temat wniosku znaleźć można na stronie https://jakwyjsczdlugow.pl/forum/jak-napisac-pismo-do-sadu-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiag-wieczystych/.

Warto pomyśleć o wpisie do ksiąg wieczystych nawet w tych sytuacjach, gdy nie jest on obowiązkowy. Często może on stanowić swoiste zabezpieczenie interesów właściciela, a jednocześnie wymaga niewiele wysiłku - opłata wynosi 200 złotych, czeka nas wizyta u notariusza, ale nie następuje po niej postępowanie, w którym musimy brać udział.

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA