fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo

Legalni bukmacherzy w Polsce

W 2017 roku nastąpiła rewolucja na polskim rynku bukmacherskim. Wszystko przez nowelizację ustawy hazardowej, która zablokowała możliwość korzystania graczom z wszystkich tzw. ,,nielegalnych bukmacherów". Aby zakłady bukmacherskie mogły działać w Polsce, muszą otrzymać licencję od Ministerstwa Finansów na prowadzenie zakładów wzajemnych. W tym momencie takich legalnych bukmacherów na terenie naszego kraju mamy dziewięciu. Zobacz, z usług których bukmacherów możesz korzystać zgodnie z prawem.

Nielegalni czy legalni bukmacherzy – jak to rozróżnić?

Otóż sprawa jest prosta.

Wielu zagranicznych bukmacherów nie spełniło wymagań Ministerstwa Finansów, przez co nie otrzymali licencji i korzystanie z ich usług na terenie Polski jest nielegalne, a nawet grozi wysokimi karami pieniężnymi. Przykłady takich podmiotów? Znane i (niegdyś) lubiane podmioty jak Bet365, Bet-at-home czy Bwin.

 

Infografika 1. Nowa ustawa hazardowa: najważniejsze daty. Źródło: zagranie.com/bukmacherzy

Ale dla tych, którzy lubią obstawiać (oczywiście jako dodatek do oglądania sportu), jest to de facto dobra wiadomość. Dlaczego? Bo na polskim rynku zakładów bukmacherskich zostali jedynie bukmacherzy, którzy otrzymali zgodę od Ministerstwa Finansów. To już o czymś mówi, bo licencje nie są rozdawane na prawo i lewo. Aby otrzymać wspomnianą licencję trzeba spełnić szereg wymogów w kwestiach finansowych i organizacyjnych. Granie u takich bukmacherów wiąże się z odprowadzaniem 12% podatku od obrotu. Niektórzy bukmacherzy wprowadzają promocję i bonusy, które pozwalają na uniknięcie ,,dzielenia się" ze Skarbem Państwa.

Trzeba pamiętać, że korzystanie z usług zakładów bukmacherskich jest przeznaczone jedynie dla osób powyżej 18 roku życia. Jeżeli zdecydujesz się na jednego z legalnych bukmacherów, to graj odpowiedzialnie i traktuj to jedynie jako formę rozrywki związaną ze sportem, a nie jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Legalni bukmacherzy w Polsce – kto rządzi?

* Totolotek – najstarszy bukmacher w Polsce, bo założony w 1992 roku. Najważniejszym rokiem w ostatnich latach w działaniu tej spółki był zdecydowanie 2013, kiedy to Totolotek otrzymał od Ministerstwa Finansów licencję, dostając tym samym zgodę na oferowanie zakładów bukmacherskich w Internecie. Według badań należy do niego 10% udziału w rodzimym rynku zakładów wzajemnych, co stawia go na trzeciej pozycji, jedynie za STS-em i Fortuną. O jakości Totolotka świadczą nie tylko zadowoleni klienci i status legalnego bukmachera, ale także nagrody takie jak Laur Klienta czy Solidny Pracodawca. Tego typu prestiżowe wyróżnienia tylko potwierdzają silną pozycję tej spółki na polskim rynku zakładów bukmacherskich. Totolotek jest oficjalnym partnerem Pucharu Polski, dodatkowo wspierając Legię Warszawę czy Lechię Gdańsk. Siedziba spółki znajduje się Warszawie.

* LV BET – stosunkowo młody podmiot, bo funkcjonuje w Polsce dopiero od 2016 roku. Czwarty bukmacher pod względem udziałów w polskim rynku (ok. 2% w 2017 roku). Od 13 maja 2016 roku LV BET może oferować zakłady bukmacherskie online w naszym kraju. Na terenie Polski można znaleźć około 40 punktów stacjonarnych tego bukmachera.

* Fortuna – czeski bukmacher z siedzibą w Cieszynie, ale popularny i lubiany w naszym kraju. Spółka działająca od 1996 roku, jednak przez pierwsze 11 lat jako ,,Profesjonał". Dopiero od 2007 roku funkcjonuje pod nazwą, którą znamy dziś, czyli Fortuna. Swoim obszarem działania obejmuje cztery kraje: Polskę, Czechy, Węgry i Słowację. Drugi najbardziej popularny bukmacher w Polsce (ok. 30% udziału w rynku). Od 2010 roku Fortuna jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co dodaje jedynie wiarygodności tej wiarygodnej już marce. 24 stycznia 2012 roku to data otrzymania przez Fortunę licencji od Ministerstwa Finansów na działalność w Internecie. Ale zakłady online to nie wszystko – na terenie Polski można znaleźć prawie 600 punktów stacjonarnych Fortuny.

* STS (inaczej Star-Typ Sport) -największy bukmacher w naszym kraju (z siedzibą w Katowicach) założony w 1997 roku. Do STS-u należy prawie 50% udziałów na rodzimym rynku zakładów wzajemnych. Spółka oparta tylko i wyłącznie na polskim kapitale, co na pewno dodaje jej wiarygodności. W końcu dobre, bo polskie. Ale to nie wszystko. STS to oficjalny partner Reprezentacji Polski w piłce nożnej, a dodatkowo jest partnerem czołowych zespołów futbolowej Ekstraklasy: Lecha Poznań, Jagiellonię Białystok czy też siatkarskej Asseco Resovii. Inną inicjatywą jest fundacja Sport Twoją Szansą, która wspiera młodych i utalentowanych sportowców. STS zakłady bukmacherskie w 2012 roku otrzymał licencję od Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów bukmacherskich w Internecie. Fani ,,tradycyjnego" obstawiania znajdą 430 punktów stacjonarnych w dużych, ale też nieco mniejszych miastach w naszym kraju.

* ForBET – zakłady bukmacherskie funkcjonujące w Polsce od 2016 roku z siedzibą w Warszawie. ForBET prowadzi działalność bukmacherską na podstawie licencji na udzielanie zakładów wzajemnych online wydanej 4 maja 2016 roku. Ten bukmacher prowadzi działalność tylko w Internecie, nie posiadając żadnych punktów stacjonarnych. Do forBET-u należy 5% wszystkich udziałów na polskim rynku zakładów bukmacherskich, co stawia go jedynie za STS-em, Fortuną i Totolotkiem.

* Milenium – polski bukmacher działający od 18 października 2004 roku. Obecnie Milenium posiada ponad 200 stacjonarnych punktów przyjmowania zakładów. Oficjalny sponsor Zagłębia Lubin. Siedzibę spółki można znaleźć w Zielonej Górze. W 2012 roku Milenium otrzymał zezwolenie na urządzanie i prowadzenie działalności w ramach zakładów wzajemnych w Internecie. W 2018 roku owa licencja została przedłużona o dodatkowe 6 lat. Do Milenium należy około 3% udziałów w polskim rynku bukmacherskim (5. miejsce w 2017 roku).

Etoto - spółka działająca w Polsce od 2011 roku. Najmniej popularny z grona legalnych bukmacherów. Etoto otrzymało licencję na prowadzenie zakładów bukmacherskich online 28 listopada 2014 roku na okres sześciu lat. 1% - tyle wynosi udział Etoto na rynku zakładów wzajemnych, co jest najniższym odsetkiem pośród funkcjonujących legalnych bukmacherów na terenie naszego kraju. Liczba punktów stacjonarnych (około 20) tylko potwierdza, że jest to stosunkowo niewielka gracz w Polsce.

* Totalbet – nowa spółka na polskim rynku bukmacherskim, która jak na razie jest wielką niewiadomą. Co wiemy? Tyle że 22 marca Totalbet otrzymał zgodę od Ministerstwa Finansów, dzięki czemu może oferować zakłady bukmacherskie online. Jest to spółka oparta na polskim kapitale, która jak na razie nie ma swojej strony internetowej. Totalbet jest częścią Grupy Zjednoczonych Przedsiębiorców Rozgrywkowych, do której należą m.in. SuperExpress czy ESKA VOX MAX.

* Superbet – kolejny nowy podmiot na polskim rynku zakładów wzajemnych. Superbet to zakłady bukmacherskie z Rumunii. Do tej pory nowy bukmacher otrzymał jedynie zgodę na działalność stacjonarną. Z czasem jednak powinien pozyskać pozwolenie od Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów online.

Lista legalnych bukmacherów został sporządzona przez ekspertów ze strony "Zagranie.com - stawiamy na sport!"

 

Sprawdź konsekwencje udziału w nielegalnych grach hazardowych, ryzyko związane z hazardem i listę legalnych bukmacherów na stronie: http://zagranie.com/odpowiedzialne-zaklady-bukmacherskie/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA