fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zwolnienie lekarskie a wypowiedzenie umowy o pracę

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
Wypowiedzenie umowy o pracę wręczone pracownikowi w dniu, na który posiadał zwolnienie lekarskie, jest skuteczne, jeśli tego dnia pracował, a zaświadczenie ZLA dostarczył później.

- Musimy zwolnić kilku pracowników z uwagi na pandemiczne pogorszenie sytuacji gospodarczej. Wszystkie osoby przewidziane do zwolnienia zostały poproszone do działu kadr, gdzie próbowano wręczyć im pisma wypowiadające umowy. Jeden z pracowników odmówił przyjęcia pisma. Stwierdził, że źle się poczuł i wyszedł z pracy. Następnego dnia członek jego rodziny dostarczył zwolnienie lekarskie obejmujące dzień wręczenia wypowiedzenia. Czy pracownik może domagać się odszkodowania twierdząc, że naruszono zakaz wypowiadania umów w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy? – pyta czytelnik.

Nie.

Art. 41 kodeksu pracy zakazuje wypowiadania umowy pracownikowi w czasie urlopu bądź innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracownicy stosunkowo często wykorzystują ten przepis jako ostatnią deskę ratunku przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zwolnienia spowodowane pandemią, szczególnie w branżach mocno nią dotkniętych, są obecnie łatwiejsze do przewidzenia. Może ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA