Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - wyzwanie dla podmiotów zagranicznych

O ile przygotowanie zgłoszenia przy wykorzystaniu odpowiedniego formularza dla użytkownika usług dostępnych na portalu podatkowym nie stanowi trudności, to sprawa komplikuje się w przypadku jego dokonywania w odniesieniu do podmiotów spoza Polski reprezentowany przez osoby fizyczne również stale przebywające poza jej obszarem.

Publikacja: 29.10.2019 17:45

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - wyzwanie dla podmiotów zagranicznych

Foto: Fotolia.com

Od 13 października 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Jest to system teleinformatyczny, dzięki któremu przetwarzane mają być dane osobowe beneficjentów rzeczywistych spółek wymienionych w art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z 1 marca 2018 r. (dalej: ustawa). Dotyczyć to zatem będzie następujących danych osobowych osób fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółkami jawnymi, spółkami komandytowymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi, spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkami akcyjnymi (z wyjątkiem spółek publicznych), a od 1 marca 2020 r. również nad prostymi spółkami akcyjnymi (dalej łącznie jako „spółka"): imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo datę urodzenia (w przypadku braku numeru PESEL), jak również informacja o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących danemu beneficjentowi rzeczywistemu. Informacje te są zgłaszane do CRBR nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a w przypadku zmiany przekazanych informacji – w terminie siedmiu dni od ich zmiany. W odniesieniu zaś do spółek wpisanych do KRS 13 października 2019 r., zgłoszenie powinno nastąpić terminie do 13 kwietnia 2020 r.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona