Koronawirus: firmy o krytycznym znaczeniu mogą więcej żądać od pracowników

Pracodawca odpowiadający za elementy infrastruktury krytycznej może jednostronnie zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników, zlecać im pracę nadliczbową ponad kodeksowe limity i odmówić udzielenia urlopu.

Aktualizacja: 02.04.2020 20:01 Publikacja: 02.04.2020 19:55

Koronawirus: firmy o krytycznym znaczeniu mogą więcej żądać od pracowników

Foto: Fot. Archiwum

Przepisy ustawy na czas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nadają pracodawcom odpowiadającym za elementy infrastruktury krytycznej specjalne uprawnienia organizacyjne, mające umożliwić ciągłość działania przedsiębiorstw. Do tej grupy zalicza się:

1) pracodawców odpowiadających za:

- zaopatrzenie w energię, surowce energetyczne i paliwa,

- sieci teleinformatyczne,

- zaopatrzenie w wodę,

- transport, produkcję, składowanie, przechowywanie i stosowanie substancji chemicznych i promieniotwórczych,

2) podwykonawców i dostawców kluczowych dla powyższych podmiotów,

3) pracodawców zapewniających funkcjonowanie stacji paliw i stacji gazu ziemnego,

4) pracodawców objętych poleceniem prezesa Rady Ministrów, związanym z przeciwdziałaniem Covid-19.

Pracodawca spełniający którąś z tych przesłanek może zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa.

System lub rozkład dostosowany do potrzeb

Taką zmianą może być wprowadzenie systemu równoważnego czy zadaniowego czasu pracy. Choć ustawa nie mówi o tym wprost, to jej cel prowadzi do wniosku, że pracodawca może wprowadzić takie zmiany jednostronnie, z pominięciem zasad i ograniczeń wynikających z kodeksu pracy. Nie musi zatem zmieniać funkcjonującego w zakładzie układu zbiorowego pracy czy regulaminu wynagradzania, uzgadniać zmian ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników czy zawierać z pracownikami indywidualnych porozumień.

Zmiany systemów czy rozkładów czasu pracy mogą wejść w życie natychmiast po ich zakomunikowaniu pracownikom. Wprowadzenie zmian może przyjąć formę obwieszczenia lub polecenia, najlepiej w formie e-mailowej lub pisemnej. Pracodawca powinien zakomunikować pracownikom przyczyny ich wprowadzenia.

Praca w nadgodzinach ponad limity

Drugim szczególnym uprawnieniem pracodawcy jest możliwość polecenia pracownikom świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania zakładu. Również w tym przypadku ustawa jest lakoniczna i konieczne jest jej rozwinięcie z uwzględnieniem celu jej wprowadzenia.

Tak więc praca w godzinach nadliczbowych na tej podstawie nie powinna być ograniczona rocznym czy dziennym limitem godzin nadliczbowych wynikającym z kodeksu pracy, układu zbiorowego lub regulaminu pracy. Ze względów bezpieczeństwa pracodawca powinien jednak przestrzegać kodeksowych regulacji dotyczących minimalnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego pracowników.

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych na podstawie ustawy powinno wskazywać na konieczność zapewnienia przez pracodawcę ciągłości działania przedsiębiorstwa.

Odmowa lub przesunięcie urlopu

W ramach zmian w organizacji pracy na podstawie ustawy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie, urlopu bezpłatnego i innych urlopów. Może także jednostronnie przesunąć termin takiego urlopu lub odwołać go, jeżeli już go pracownikowi udzielił. Z oczywistych powodów te szczególne uprawnienia pracodawcy nie dotyczą urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego.

Zdaniem autora

Wojciech Kwiatkowski, radca prawny, prawnik w kancelarii Raczkowski sp.k.

Korzystając z opisanych uprawnień, pracodawcy są obowiązani zapewnić pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie niezbędne do realizacji obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji konieczności pracy ponad dobową normę lub gdy powrót pracownika do domu po pracy nie będzie możliwy. Świadczenia z tytułu zakwaterowania i wyżywienia nie są objęte składkami na ubezpieczenia społeczne.

Tarcza antykryzysowa - poradnik prawny

Przepisy ustawy na czas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nadają pracodawcom odpowiadającym za elementy infrastruktury krytycznej specjalne uprawnienia organizacyjne, mające umożliwić ciągłość działania przedsiębiorstw. Do tej grupy zalicza się:

1) pracodawców odpowiadających za:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a