Raport: Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw

Biznesmeni idą do prawnika, kiedy spór jest na ostrzu noża, a wcześniej próbują sami go rozwiązywać.

Aktualizacja: 30.09.2019 09:00 Publikacja: 30.09.2019 08:32

Raport: Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

Mali i średni przedsiębiorcy rzadko korzystają z pomocy prawnika, choć problemów im nie brakuje. Najwięcej kłopotów sprawiają im zawarcie umowy, kontrahenci oraz płatności. Niektórzy trafiają na oszustów. Trudno im też porozumieć się z urzędnikami.

Zatory płatnicze

Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego powstał raport „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”, opracowany na podstawie 7292 ankiet i 101 wywiadów z właścicielami i menedżerami. To jedno z większych tego rodzaju badań.

Wynika z niego, że w ciągu trzech lat istotne problemy o charakterze prawnym miało 46,9 proc. respondentów, co przekładałoby się na około 974 tys. przedsiębiorców. Tylko 33,5 proc. firm korzystało z pomocy prawnika.

Wbrew pozorom to, że firmy nie korzystają z prawników, nie zawsze jest związane z ich kondycją finansową. Dużo zależy od rodzaju problemu prawnego.

Niektórzy uważają też, że prawnicy, tak jak urzędnicy, nie ułatwiają rozwiązania problemu. Z prawnika korzysta się dopiero wtedy, gdy sprawa jest już zaogniona i drogi formalnej nie udaje się uniknąć.

Czytaj także:

Jakich kompetencji oczekują od prawników przedsiębiorcy

Pomoc w ostateczności

Z czym się borykają? Aż 73 proc. problemów prawnych wiązało się z regulowaniem zobowiązań oraz dotrzymywaniem terminów. Najbardziej uderzają one w branżę budowlaną oraz transportową (40 proc. istotnych kłopotów prawnych). W ochronie zdrowia, rolnictwie, edukacji oraz w branży hotelarsko-gastronomicznej jest nieco lepiej (20 proc. problemów natury prawnej).

Najczęściej to brak zapłaty za usługę lub produkt (37,9 proc.) lub opóźnienie w opłacie (35,4 proc.).

Jak się najczęściej wychodzi z trudności prawnych? Podejmowane są negocjacje z drugą stroną, ale z reguły bez udziału prawnika (56 proc.). Przedsiębiorcy korzystają z ich usług dopiero na etapie sądowym lub prokuratorskim (24 proc.).

Z raportu wynika, że sporo firm miało problemy z realizacją umów. Często były wykonywane niewłaściwie.

Najbardziej cierpią na tym firmy z rynku nieruchomości.

Problemy z urzędami

Okazuje się, że 183 tys. przedsiębiorców nie tylko unika prawników, ale też jest na bakier z administracją publiczną.

Największa grupa narzeka na jakość pracy urzędów skarbowych (31 proc.). Bywa, że problem wynika z tego, że fiskus nie wydał żadnej decyzji, choć tego od niego oczekiwano, lub zrobił to zbyt późno. Firmy narzekały też na kontrole skarbówki (20 proc.).

Na kontrole najbardziej narzekają firmy z branży zdrowotnej, rolnej oraz z gastronomiczno-hotelarskiej.

Sporo firm ucierpiało wskutek przestępstwa. W wielu wypadkach naruszono ich prawo autorskie. Nie wszyscy jednak egzekwowali swoje uprawnienia. Dlaczego? Obawiano się m.in., że firma, która narusza prawa autorskie, zerwie współpracę.

Autorzy raportu postulują, by rozszerzyć dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób będących na samozatrudnieniu i mikoprzedsiębiorców o niskich przychodach. Powinno się także rozwijać rynek ubezpieczeń ochrony prawnej. Dzięki nim można ograniczyć koszty pomocy prawnej. Tego rodzaju ubezpieczenia są popularne w niektórych krajach europejskich.

Mali i średni przedsiębiorcy rzadko korzystają z pomocy prawnika, choć problemów im nie brakuje. Najwięcej kłopotów sprawiają im zawarcie umowy, kontrahenci oraz płatności. Niektórzy trafiają na oszustów. Trudno im też porozumieć się z urzędnikami.

Zatory płatnicze

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego