fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany poszerzające możliwość konfiskaty mienia mającego pochodzić z przestępstwa

AdobeStock
Jeszcze w tym roku nastąpią zmiany poszerzające możliwość konfiskaty mienia mającego pochodzić z przestępstwa. Konieczność ich wprowadzenia wynika z obowiązku dostosowania prawa polskiego do regulacji UE.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1805 z 14 listopada 2018 r. w sprawie wzajemnego uznawania nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty (dalej: rozporządzenie) Polska jest zobowiązana implementować do 19 grudnia 2020 r.

W 2017 r. ustawodawca rozszerzył przesłanki orzekania przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa lub służącego do jego popełnienia, a także zabezpieczenia możliwości jego orzeczenia.

Wzmocnienie współpracy

Celem rozporządzenia jest wdrożenie przepisów nakazujących szybkie uznanie i wykonanie na ich terytorium nakazów zabezpieczenia (tj. odpowiedników postanowień o zabezpieczeniu, które mogą zostać orzeczone przez sąd i prokuratora w postępowaniu przygotowawczym) i nakazów konfiskaty (tj. odpowiedników orzeczeń o przepadku, które analogicznie jak w Kodeksie karnym, mogą zostać orzeczone przez sąd) wydanych przez inne państwo członkowskie, na podstawie stosownych zaświadczeń.

Czytaj także: NIK krytyczni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA