fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

#RZECZoPRAWIE: Ejchart-Dubois o niesłusznym skazaniu

Maria Ejchart-Dubois
tv.rp.pl
- Trzeba być naprawdę silnym żeby mieć nadzieję zwłaszcza, jeśli jest się w więzieniu kilkanaście lat w poczuciu niewinności - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Maria Ejchart-Dubois prowadząca program "Niewinność w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem prawniczki problem niesłusznych skazań jest problemem wymiaru sprawiedliwości wszędzie. - Są to osoby skazane za przestępstwa, których faktycznie nie popełniły - mówi Ejchart-Dubois.

Według ekspertki pierwsze momenty po popełnieniu zbrodni są najważniejsze.

- Chodzi o zabezpieczenie dowodów, zabezpieczenie miejsca zdarzenia - podkreśliła.

Nie ma polskich badań na ten temat. Z badań amerykańskich wynika, że zawsze jest to ok. kilku procent. Pomyłki sądowe w USA definiuje się na poziomie postępowania przygotowawczego, zwłaszcza rozpoznanie sprawcy.

- Cały ruch "Innocence" w USA oparty jest na ponownych badaniach materiału genetycznego zabezpieczonego na miejscu zbrodni - powiedziała. - W tej chwili w Stanach jest ok 300-400 osób, które zostały uniewinnione nawet z celi śmierci - dodała.

Prawniczka uważa, że polskich sprawach jest to wielki problem.

- Nawet najcięższe zbrodnie opierają się na zeznaniach świadków i wyjaśnieniach oskarżonych i współoskarżanych - mówiła ekspertka.

Ejchart-Dubois uważa, że kryminalistyczne dowody w Polsce są wciąż niedoceniane.

- Zazwyczaj po zakończeniu postępowania karnego w Polsce sąd wydaje postanowienie o zniszczeniu dowodów - dodała.

Ejchart-Dubois w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA