fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Strategia PiS: Rząd ma uprawiać umiarkowaną politykę

W najbliższych dniach PiS chce zacząć budowę sztabu wyborczego dla Andrzeja Dudy
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Polityka ma być zgodnie z exposé szefa rządu umiarkowana, skierowana do nowych grup elektoratu. Czy ten plan się uda?

Najbliższych kilka tygodni to zamykanie politycznie kłopotliwych spraw, przygotowania do kampanii prezydenckiej i realizacja zapowiedzi z exposé – wynika z naszych rozmów w PiS. Partia ta chce doprowadzić do politycznej stabilizacji po okresie turbulencji między wyborami a exposé premiera Morawieckiego.

Sytuacja w sondażach i poparcie dla partii przez ostatni miesiąc, w praktyce niewiele się zmieniła, mimo minimalnych wahnięć. Wynika to zarówno z naszych badań, jak i dostępnych publicznie analiz – przekonuje nasz rozmówca znający plany na najbliższą przyszłość.

Obóz władzy ma mobilizować własny elektorat i bronić prawej flanki przed konkurencją, za pomocą działań symbolicznych i tożsamościowych – jak np. propozycja budowy pomnika Bitwy Warszawskiej czy list premiera Mateusza Morawieckiego do Netflixa w sprawie błędów w jednym z seriali. – Polityka będzie zgodnie z exposé umiarkowana, skierowana do nowych grup elektoratu – mówi nasz rozmówca i zwraca uwagę na reakcję premiera Morawieckiego w sprawie schroniska na Paluchu, temacie ważnym dla wielu wyborców, czyli empatii wobec zwierząt.

Koniec z walcem?

Przegłosowanie przez Sejm kandydatur Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz do TK ma być jednym z ostatnich takich działań w tej kadencji, które zaskakują i jednocześnie mogą wywołać mobilizację elektoratu strony przeciwnej. PiS liczy też na stabilizację sytuacji w Sejmie, chociaż zgodnie z sugestiami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego może wkrótce dojść do zmiany na ważnym ze względów symbolicznych stanowisku szefowej komisji ds. rodziny w Sejmie, które obecnie piastuje Magdalena Biejat z Lewicy.

Korektą kursu już w tym tygodniu były też niektóre zmiany wiceministrów, w tym kojarzonego z politycznymi kłopotami Jarosława Zielińskiego z MSWiA. – To wszystko część planu, który ma przygotować grunt przed kampanią Dudy – twierdzi nasz informator.

Najbliższe dni to kolejne zmiany wiceministrów, powołanie (zgodnie z exposé) pełnomocnika lub raczej pełnomocniczki ds. rodziny oraz pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii. Premier Morawiecki zapowiedział już, że poszczególne ministerstwa przygotują kalendarz realizacji zapowiedzi z exposé. Jak wynika z naszych informacji, ma to stać się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. O powołaniu pełnomocniczki ds. rodziny mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Przymiarki sztabowe

Do obsadzenia pozostaje też stanowisko ministra sportu, które teraz tymczasowo pełni premier Morawiecki.

– Rozmowy są finalizowane, rozstrzygnięcia mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu – zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Muller.

Sam premier w tym tygodniu ogłosił inną decyzję personalną – powołanie Marcina Horały na stanowisko pełnomocnika ds. CPK. To ma nadać projektowi nowego politycznego impetu. Horała był przymierzany do jednego ze stanowisk ministerialnych. Nie jest wykluczone, że tak się stanie. W kuluarach PiS można spotkać się z tezą, że poważniejsze zmiany w rządzie nastąpią po wyborach prezydenckich.

Newralgicznym punktem na najbliższe tygodnie będzie przyjęcie ustawy budżetowej. Po decyzji o wycofaniu 30-krotności składek do ZUS coraz trudniejsza w realizacji będzie zapowiedź pierwszego w historii zrównoważonego budżetu. – To najtrudniejszy temat przed Nowym Rokiem – przyznaje jeden z naszych rozmówców.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", w ciągu najbliższych kilkunastu dni mają też zostać dokonane pierwsze polityczne przymiarki pod budowę sztabu prezydenta Andrzeja Dudy. I chociaż będzie to kampania prezydencka, to w tworzącym się planie wszystkie ośrodki władzy (KPRM, Nowogrodzka, Pałac Prezydencki) mają koordynować ze sobą działania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA