fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Egzamin na prawo jazdy: więcej danych trafi do systemu

Fotorzepa, Robert Gardziński
Dane kandydata na kierowcę będą weryfikowane tylko na podstawie systemu centralnej ewidencji.

Każdy kandydat na kierowcę, zanim zacznie szkolenie, zakłada Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), który towarzyszy mu przez cały okres nauki, egzaminów, wydawania dokumentów itd. Od 1 stycznia 2017 r. zostanie wyeliminowana możliwość weryfikacji danych na podstawie papierowych dokumentów. W związku z rozbudową Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od 1 stycznia 2017 r. do profilu trafiać teraz będą wyniki poszczególnych części egzaminu dla każdej kategorii prawa jazdy. Jeśli w PKK pojawią się nieprawdziwe informacje, ośrodek egzaminowania, który je wykryje, zwróci się do policji, starosty czy szkoły nauki jazdy o ich poprawienie.

To niejedyne zmiany wprowadzone rozporządzeniem ministra infrastruktury. Starsi kierowcy, którzy nie mają PKK, dostaną go. Dyrektorzy ośrodków, w których zdawali egzamin, zostali zobowiązani do przesłania do odpowiedniego starosty danych potrzebnych do wygenerowania profilu.

Od listopada br. decyzja o przerwaniu egzaminu należy do egzaminatora. Wcześniej przerywał egzamin, jeśli zachowanie zdającego bezpośrednio zagrażało życiu, bez względu na realne okoliczności. Teraz tabela nie zawiera już zachowań skutkujących przerwaniem egzaminu, a jedynie mogących mieć taki skutek. Ponadto jeśli w aucie samoczynnie włączają się światła odpowiednie do jazdy w ruchu drogowym, nie ma obowiązku ich włączania podczas egzaminu. Kiedy zaś dochodzi do awarii auta podczas egzaminu i nie ma innego, egzamin zostaje przerwany.

podstawa prawna: rozporządzenie z 20 września 2016 r. DzU z 10 października 2016 r., poz. 1655

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA