fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Wykroczenia drogowe: Przybywa kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

123RF
Z roku na rok policjanci wypisują coraz więcej mandatów za wykroczenia. W 2016 r. będzie podobnie.

Samorządy i Inspekcja Transportu Drogowego inwestują w urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Będzie ich coraz więcej. Dla kierowców to ważna informacja, bo to wykroczenie grozi mandat od 300 do 500 zł i sześć punktów karnych.

Zestaw kamer monitoruje pojazdy i zapisuje te, które wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. System potrafi zidentyfikować markę samochodu, jego kolor i odczytać tablice rejestracyjne. Taki komplet informacji trafia do policji lub inspekcji, która egzekwuje karę.

– To jedno z najczęściej popełnianych, a zarazem najniebezpieczniejszych wykroczeń – twierdzą policjanci.

Kierowcy są innego zdania.

– To kolejne urządzenia, które pozwolą łupić kierowców. Światło żółte często ustawione jest tak, by złapać jak najwięcej kierowców, którzy wjechali na skrzyżowanie na żółtym, a opuszczają je już na czerwonym – twierdzą. Dodają, że jeśli rzeczywiście system ma poprawić bezpieczeństwo, to obok nowych urządzeń na skrzyżowaniach powinny się pojawić czasowniki, które pokażą, ile kierowca ma czasu na przejazd na żółtym świetle.

To, że formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach nie odpuszczą ścigania kierowców łamiących przepisy drogowe, potwierdzają statystyki. W latach 2009–2014 w Polsce wjazd na czerwonym sygnale był przyczyną 4,5 tys. wypadków. Do ponad 75 proc. z nich doszło w dużych miastach, a w 14 proc. na drogach krajowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA