fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC w aucie bez kary - od 1 października 2018

Adobe Stock
Od 1 października 2018 r. podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał właśnie komunikat, który zwolni kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Zostanie opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wejdzie w życie.

– Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom – mówi minister Zagórski.

Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o polisie gromadzone są w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory był on zatrzymywany od ręki.

Od 1 października 2018 r., gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o tym ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka podmiotu, który go zatrzymał.

Warto jednak pamiętać, że dowód rejestracyjny pozostaje dokumentem niezbędnym do załatwiania formalności, m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Pamiętać należy też, że nadal trzeba mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.

Do 1 października za brak każdego dokumentu grozi mandat w wysokości 50 zł. Maksymalnie kara grzywny opiewać może na kwotę 250 zł. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA