fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Za oszronione szyby zapłacisz nawet 500 zł mandatu

123RF
Policja może ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł za jazdę samochodem z oszronionymi szybami.

W okresie zimowym, zwłaszcza teraz, kiedy w Polsce występuję duże mrozy, każdego poranka na drogach można spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu rogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest stan techniczny, lecz właśnie zalegający na nadwoziu śnieg. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, z przednią włącznie, a w niej jedynie wydrapana szczelina, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą.

Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu ostrzega, iż taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi nawet innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim na drodze. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy uszkadzając szyby i zmuszając kierujących do hamowania.

Radomska policja przypomina, iż zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Kierujący, który nie stosuje się do powyższych przepisów, musi się liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Zdarzają się też sytuacje, gdy policja kieruje się wniosek o ukaranie do sądu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA