fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Zagraniczni kierowcy łamią polskie przepisy o ruchu drogowym

www.sxc.hu
Listę zagranicznych sprawców wypadków na polskich drogach otwierają kierujący z Ukrainy. Drugą pozycję zajęli Niemcy.

Komenda Gówna Policji podsumowała właśnie zachowanie na polskich drogach zagranicznych kierowców. Wnioski nie napawają optymizmem. Dowód? W 2018 r. cudzoziemcy uczestniczyli w 1404 wypadkach drogowych, w których zginęło 295 osób (w tym 108 cudzoziemców), a 2575 osób (w tym 988 cudzoziemców) zostało rannych. Uczestniczyli także w 25 564 kolizjach.

Czytaj też: Zagraniczni kierowcy mniej groźni w Polsce niż polscy za granicą

Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez cudzoziemców kierujących było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu; nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu; niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami; nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego; zmęczenie, zaśnięcie za kierownicą oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

Najczęściej cudzoziemcy kierujący pojazdami uczestniczący w zdarzeniach drogowych pochodzili z takich państw jak: Ukraina (53,2 proc.), Niemcy (9,6 proc.), Białoruś (6 proc.), Litwa (4,4 proc.), Rosja (4 proc.).

Jak wytłumaczyć ten ranking?

Policjanci z drogówki twierdzą, że Polska z racji swego położenia jest krajem tranzytowym i zdecydowanie największy odsetek cudzoziemców wjeżdżających i przejeżdżających przez nasz kraj to obywatele państw ościennych, szczególnie na linii wschód–zachód.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA