fbTrack

Prawo dla Ciebie

Nowoczesna straci miliony wyborczej dotacji - SN podtrzymał decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania partii

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru
Fotorzepa
Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego z ostatnich wyborów Nowoczesnej oraz partii Razem.

W czwartek siedmioosobowy skład SN oddalił skargi obu partii – poinformował sędzia Dariusz Świecki, rzecznik SN. Posiedzenie, zgodnie z kodeksem wyborczym, było bowiem niejawne. Orzeczenie SN jest ostateczne. Nowoczesna nie otrzyma więc 6 mln zł, a partia Razem – 40 tys. zł.

Według werdyktu Państwowej Komisji Wyborczej, który teraz potwierdził SN, obie partie nie dochowały rygorów finansowania kampanii określonych w art. 132 kodeksu wyborczego.

W partii Razem 10 tys. zł przekazano bezpośrednio z rachunku bieżącego partii. Z kolei Komitet Wyborczy Nowoczesna przyjął prawie 2 mln zł z rachunku bieżącego partii, choć najpierw pieniądze powinny trafić na konto funduszu wyborczego.

Nie pomogły wyjaśnienia pełnomocnika finansowego Komitetu Nowoczesna. Tłumaczył on, że pieniądze pochodziły ze źródła dopuszczonego kodeksem, a przekazanie ich niejako na skróty był wynikiem nieistotnej omyłki.

Z kolei pełnomocnik Partii Razem wyjaśniał, że kwestionowaną wpłatę szybko zwrócono, nie doszło więc do przyjęcia kwot z nieuprawnionych źródeł.

Rygory finansowania kampanii wyborczej są jednak nieubłagane, a sankcje – ostre.

Uprawomocnienie się decyzji PKW oznacza, że dotacja dla obu partii zostaje pomniejszona o trzykrotność środków pozyskanych z naruszeniem przepisów, nie więcej jednak niż o 75 proc. państwowego wsparcia. Podobny rygor dotyczy subwencji, które otrzymują partie uzyskujące co najmniej 3 proc. głosów. Partia Razem otrzymała 3,6 proc. głosów i nie dostała się do parlamentu.

A co na to podsądni?

– Nowoczesna przyjmuje do wiadomości decyzję Sądu Najwyższego – oświadczyła Joanna Schmid, wiceszefowa partii. I dodała, że skarbnik partii Michał Pihowicz odpowiedzialny za błędny przelew oddał się do dyspozycji władz partii.

sygnatura akt: III SW 7/16 , sygnatura akt: III SW 8/16

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL