fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Kongres Prawników Polskich: Ministerstwo sprawiedliwości liczy na owocną dyskusję

Fotolia.com
Decyzja, czy minister sprawiedliwości lub jego reprezentant wezmą udział w Kongresie Prawników Polskich, zapadnie po otrzymaniu oficjalnego zaproszenia – usłyszeliśmy w resorcie sprawiedliwości.

Na 20 maja w Katowicach zaplanowano nadzwyczajne spotkanie. Po raz pierwszy trzy samorządy: adwokaci, radcy prawni i sędziowie, zebrali siły, by podyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości. Każda korporacja chce też przedstawić własne propozycje zmian w sądownictwie. Co o tej inicjatywie myśli Ministerstwo Sprawiedliwości?

– Przyjęliśmy ją z dużym zaciekawieniem – mówi Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że resort bardzo się cieszy, że w końcu panuje jednolity pogląd, iż wymiar sprawiedliwości wymaga reformy. – Szkoda, że tak późno, a nie w chwili, gdy padały pierwsze zapowiedzi zmian – twierdzi.

Zapewnia jednak, że MS nie uprzedza się do tej inicjatywy. Może to być demonstracja siły i sprzeciwu, a może konstruktywna dyskusja nad problemami, które realnie istnieją.

– Liczymy na to, że ta druga – dodaje.

Na pytanie, czy minister lub inny przedstawiciel resortu wybiera się do Katowic, odpowiada: – Na razie zaproszenie nie dotarło. Jak je otrzymamy, podejmiemy decyzję.

Organizatorzy - prawnicy chcą by Kongres był płaszczyzną do dyskusji o konkretnych propozycjach. Oni sami mają pomysły jak sprawić by sądy przyspieszyły. Pozytywnie oceniają też niektóre propozycje ministra sprawiedliwości. Bardzo dobrym pomysłem jest graniczenie kognicji sądów, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju i rozwój mediacji we wszystkich rodzajach spraw np. karnych, cywilnych czy gospodarczych. Planują by spotkanie w Katowicach podzielić na trzy zespoły. Każdy z nich podsumuje swoje prace a na koniec zebrane zostaną wnioski. Te trafią do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA