fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Polska w czołówce państw UE w zakresie wsparcia dla rodzin

123rf.com
Polska nadal znajduje się w czołówce państw UE w zakresie wsparcia rodzin.

Ulgi podatkowe i 500+ sprawiają, że w Polsce rodzi się więcej dzieci. Potrzebne są jeszcze elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców. Tak wynika z kolejnej edycji raportu „Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE – 2017" przygotowanego i przedstawionego w czwartek przez PwC.

Średnia kwota pomocy państw Unii w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi obecnie ok. 10 tys. 178 zł rocznie. W Polsce jest to 8 tys. 225 zł. Daje nam to czwarte miejsce w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju, za Francją, Węgrami i Austrią.

Polska znalazła się w czołówce dzięki wprowadzeniu w 2016 r. programu 500+. W wyliczeniach została też uwzględnione prorodzinna ulga podatkowa. Według danych GUS od stycznia do sierpnia urodziło się ok. 272 tys. dzieci, czyli 7 proc. więcej niż od stycznia do sierpnia 2016 r. i prawie 10 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem 2015 r. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić, czy to trwała tendencja.

Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC, podkreśla, że według prognoz w 2050 r. Polska może być jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.

– Na przeszkodzie stoi demografia. Dlatego tak ważna jest systemowa i trwała polityka rodzinna – podkreśla.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC, zwraca uwagę, że wsparcie finansowe nie wystarczy, by wpłynąć na demografię. Znaczenie mają też elastyczne formy zatrudnienia oraz dostęp do żłobków i przedszkoli.

– Największym wyzwaniem pozostaje łączenie pracy z życiem rodzinnym – mówi.

Według raportu PwC 30 proc. Polek rezygnuje z dzieci w obawie, że nie uda im się pogodzić obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Polki pracują przy tym średnio godzinę dłużej niż kobiety w innych krajach UE, m.in. Włoszki, Dunki i Holenderki. Dlatego według ekspertów PwC ważna jest rola pracodawców we wspieraniu rodzin.

– Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie na część etatu i praca z domu – mówi Narkiewicz-Tarłowska.

Ułatwienia dla pracowników obowiązują m.in. w Szwecji, która ma jeden z najwyższych wskaźników dzietności w UE – 1,85 (tyle dzieci przypada średnio na jedną kobietę). Przykładem może być Łotwa, gdzie współczynnik dzietności zwiększył się w ciągu 15 lat z 1,2 do 1,7. Tam m.in. poszerzono grono osób uprawnionych do zapomóg oraz ujednolicono zasady przyznawania świadczeń.   —mpa

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA