Rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie sprawa dotyczyła matki wnioskującej o 500+. W ubiegłym okresie zasiłkowym przy sprawdzaniu, czy rodzina spełnia kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko, znaczenie miały dochody z 2014 r. Kobieta wzięła zaś ślub we wrześniu 2015 r. Gmina, obliczając dochód rodziny, policzyła również zarobki jej męża z 2014 r. – choć nie był on wówczas członkiem rodziny. Matka odwołała się do samorządowego kolegium odwoławczego, a gdy to nie pomogło, interweniował rzecznik praw dziecka, który wniósł skargę do WSA.

Sąd uznał ją za uzasadnioną. W 2014 r., czyli w roku stanowiącym podstawę do wyliczenia dochodu uprawniającego do 500+ na pierwsze dziecko, rodzina skarżącej składała się z dwóch osób: matki i syna. Kobieta nie miała wówczas męża. Zmiana składu rodziny nie nastąpiła w roku kalendarzowym stanowiącym podstawę do wyliczenia miesięcznego dochodu rodziny. Nieprawidłowe było zatem wliczenie do dochodu rodziny zarobków przyszłego męża za 2014 r. Zdaniem sądu z punktu widzenia określonej w art. 18 Konstytucji RP zasady ochrony rodziny i celu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci niedopuszczalne byłoby uzależnienie świadczenia wychowawczego od dochodu osoby niebędącej członkiem rodziny.

W rozpoznawanej sprawie nie ulega jednak wątpliwości, że dochody rodziny zwiększyły się w 2015 r. na skutek zawarcia przez kobietę związku małżeńskiego. Zmiana składu rodziny nie została wprawdzie wymieniona w ustawie jako zdarzenie powodujące uzyskanie dochodu, jednak wobec tożsamych skutków, jakie okoliczność ta rodzi dla ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny, należy ją uwzględnić podczas rozpatrywania wniosku o przyznanie 500+.

Co ciekawe, sąd uznał, że utrata przez kobietę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego nie powinna być traktowana jako dochód utracony, mimo że faktycznie tego dochodu nie uzyskuje od października 2015 r.. Wyliczenie mówiące o przyczynach utraty dochodu nie jest bowiem wyliczeniem przykładowym. Ustawa zawiera zamknięty katalog takich sytuacji. Nie ma w nim utraty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. ©?

Sygnatura akt: II SA/Lu 318/17