500 plus: komornik nie zajmie już świadczenia

Konta rodzinne mają uchronić świadczenie wychowawcze spod egzekucji, nawet przed pomyłką komornika.

Aktualizacja: 18.08.2016 17:16 Publikacja: 18.08.2016 16:33

500 plus: komornik nie zajmie już świadczenia

Foto: 123RF

Zabezpieczenie pieniędzy z uruchomionego w kwietniu programu Rodzina 500+ przewiduje wchodząca w życie w sobotę, 20 sierpnia, nowela kodeksu rodzinnego i prawa bankowego. Jej autorem jest prezydent, choć sam pomysł kont zaproponował Związek Banków Polskich.

Konta rodzinne

Nowelizacja ustanawia rachunki rodzinne dla osób, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, zasiłki, w tym z 500+, jeśli przedstawią zaświadczenia o numerach rachunków, z których są wypłacane. Założenie takiego rachunku nie będzie jednak obowiązkiem, ale prawem. Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z niego w banku macierzystym będzie bezpłatne, tak jak wydanie karty bankomatowej. Podobne regulacje dotyczą spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Pieniądze na rachunku rodzinnym będą wolne od zajęcia komorniczego oraz administracyjnego.

Nowela to efekt informacji o zajęciach pieniędzy na rachunkach bankowych mimo zapisu w pierwotnym tekście ustawy, że świadczenia wychowawcze egzekucji nie podlegają. Na rachunku bowiem trudno odróżnić, skąd dane pieniądze pochodzą, nawet jeśli wiadomo, skąd wpłynęły.

W „Rzeczpospolitej" ostrzegaliśmy przed takim niebezpieczeństwem. Komornicy i Związek Banków Polskich też sygnalizowali, że mogą być problemy, gdy pieniądze z programu 500+ trafią na zajęte konto bankowe. Wówczas jednak Ministerstwo Rodziny twierdziło, że pieniądze z programu są wystarczająco chronione. Po uruchomieniu programu okazało się jednak, że potrzebne są dodatkowe regulacje.

– Alarmowaliśmy, że bez zmian ustawowych problem może się pojawiać, kiedy pieniądze z programu 500+ trafią na zajęte konto bankowe, i od początku realizacji programu takie sytuacje notorycznie się zdarzały – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Komornicy reagowali natychmiast po uzyskaniu wiadomości, że na zajęty rachunek wpływają środki z 500+, umarzając w tym zakresie egzekucję, bądź na wniosek wierzyciela, którego komornik o tym informował, bądź stosując przepis o umorzeniu egzekucji, kiedy jest niedopuszczalna, choć takie czynności były kwestionowane od strony prawnej.

Alimenty bez zmian

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nowela wprowadza przepis, że świadczenie wychowawcze wypłacane na podstawie ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie wpływa na alimenty. W pierwotnym tekście ustawy nie przesądzono relacji między świadczeniem z 500+ a obowiązkiem alimentacyjnym, a część prawników, w tym sędziowie rodzinni, uważała, a nawet zapadały takie orzeczenia, że te ekstraświadczenia powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu alimentów.

Jerzy Bańka - wiceprezes Związku Banków Polskich

Rachunki rodzinne powinny zupełnie znieść ryzyko zajęcia pieniędzy z programu 500+ przez komornika. Pod warunkiem że zainteresowani założą sobie takie konto, zanim komornik sięgnie po te pieniądze. Oczywiście zakładać je powinny osoby, które mają długi i którym grozi egzekucja, ale nie będziemy tego sprawdzać, jeśli ktoś założy rachunek na zapas. Musi być jednak beneficjentem programu 500+, a to będziemy sprawdzać.

podstawa prawna: nowelizacja kodeksu rodzinnego z 10 czerwca 2016 r. (DzU z 5 sierpnia 2016 r., poz. 1177)

Zabezpieczenie pieniędzy z uruchomionego w kwietniu programu Rodzina 500+ przewiduje wchodząca w życie w sobotę, 20 sierpnia, nowela kodeksu rodzinnego i prawa bankowego. Jej autorem jest prezydent, choć sam pomysł kont zaproponował Związek Banków Polskich.

Konta rodzinne

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe