fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Zasiłki pielęgnacyjne i opiekuńcze wzrosną od 1 listopada 2018 r.

Fotolia.com
Od 1 listopada 2018 r. wzrosną zasiłki pielęgnacyjne i opiekuńcze. Kryteria dochodowe uprawniające do ich wypłaty pozostają jednak bez zmian.

We wtorek rząd przyjął projekt rozporządzenia o podniesieniu niektórych świadczeń rodzinnych.

Czytaj także: Propozycja podwyższenia progów uprawniających do zasiłków i świadczeń rodzinnych

Przewiduje on zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego o 31,42 zł, do kwoty 184,42 zł, od 1 listopada 2018 r. Kolejny etap podwyżki tego świadczenia nastąpi rok później, wtedy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie do 215,84 zł.

– Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była podnoszona w 2006 r. Podwyżka obejmie około 912 tys. osób z niepełnosprawnością – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. I dodaje, że to zmiana postulowana i oczekiwana przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku nastąpi pierwszy etap zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, wypłacanym przez ZUS, a w 2019 r. drugi etap.

Kolejna podwyżka od 1 listopada 2018 r. dotyczy też specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, który po zmianach dostanie 620 zł, czyli o 100 zł więcej niż obecnie. Ma na tym skorzystać około 70 tys. osób.

– Nadrabiamy wieloletnie zaniedbania naszych poprzedników. Podwyższamy wysokość świadczeń, które nigdy, od momentu ich uchwalenia, nie były podnoszone – dodała minister rodziny.

Łączne koszty podwyższenia zasiłków pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i dla opiekuna wyniosą jeszcze w tym roku ponad 77 mln zł (w tym 59 mln zł na podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego). W przyszłym roku koszty podwyżki będą już znacznie wyższe i wyniosą 522 mln zł (w tym prawie 414 mln zł trafi do niepełnosprawnych po podwyższeniu zasiłku pielęgnacyjnego).

Pozostałe świadczenia dla rodzin oraz kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania wsparcia pozostają bez zmian. Z informacji Ministerstwa Rodziny wynika, że na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych kryteria dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, a także becikowego są weryfikowane co trzy lata. Z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Najbliższy termin weryfikacji przypada zaś dopiero 1 listopada 2018 r. ©?

Etap legislacyjny: czeka na publikację w Dzienniku Ustaw

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA