Sąd: przeniesienie na inne stanowisko to także represja, dająca status działacza opozycji antykomunistycznej

Przeniesienie na inne stanowisko to także represja, jaką jest pozbawienie możliwości wykonywania zawodu.

Publikacja: 12.07.2018 08:14

Sąd: przeniesienie na inne stanowisko to także represja, dająca status działacza opozycji antykomunistycznej

Foto: Adobe Stock

Dawny działacz „Solidarności" zwrócił się do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby politycznie represjonowanej.

Takim osobom ustawa z 2015 r. przyznaje prawo do świadczeń i pomocy pieniężnej oraz określa, komu przysługuje taki status.

Czytaj także: Działacze opozycji antykomunistycznej bez kolejki u lekarza i w aptece

Wnioskodawca wskazał na działalność w NSZZ „Solidarność" w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Komunikacyjnego. Za organizację i udział w strajku zakładowym 13 maja 1982 r. w proteście przeciw stanowi wojennemu oraz za działalność w „Solidarności" przeniesiono go do innego wydziału, na znacznie niżej płatne stanowisko ślusarza – co odbiło się po latach na wysokości jego emerytury.

Szef Urzędu wydał jednak decyzję odmowną. W jego ocenie wnioskodawca nie spełnia ustawowych wymogów. Nie wykazał, by po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził przez okres co najmniej 12 miesięcy opozycyjną działalność antykomunistyczną. A ustawodawca wykluczył z ustawy działalność w niezależnym ruchu związkowym między 31 sierpnia 1980 r. a 12 grudnia 1981 r. Samo przeniesienie na niższe stanowisko nie stanowi zaś represji w postaci pozbawienia możliwości wykonywania zawodu – uznał.

Wnioskodawca zaskarżył odmowną decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Podkreślił, że był czynnym opozycjonistą, a przeniesienie go na niższe stanowisko było represją w postaci pozbawienia go możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu.

Skarga odniosła skutek – WSA uchylił odmowną decyzję. Stwierdził, że szef Urzędu nie rozważył istotnych elementów sprawy. Uznał wprawdzie, że skarżący był jednym z inicjatorów i uczestników 15-minutowego zakładowego strajku, ale nie podzielił argumentacji, że uniemożliwiło mu to dalsze wykonywanie zawodu – co jest jedną z form represji wymienionych przez ustawę.

Czytaj także: Inwigilacja nie dała uprawnień działacza opozycji

X

WSA uznał tę ocenę za przedwczesną. Skarżący pracował na stanowisku montera płatowcowego. W ramach represji za udział w strajku został przeniesiony na stanowisko ślusarza w innym wydziale. Nie mógł też wrócić do wykonywanego poprzednio zawodu; wszelkie próby kończyły się odmową. Ustawa nie wymienia wprawdzie jako represji przeniesienia na inne stanowisko, ale wśród jej form figuruje także „pozbawienie możliwości wykonywania swojego zawodu" – przypomniał sąd. Nie chodzi wyłącznie o pozbawienie uprawnień do wykonywania zawodu, ale również o faktyczne uniemożliwienie jego wykonywania. Po ukończeniu specjalistycznego technikum skarżący miał uprawnienia do wykonywania zawodu montera płatowcowego. Zakład był jednostką zmilitaryzowaną, a skarżący został przeniesiony na inne stanowisko za „naruszenie dyscypliny służby". W realiach lat 80. możliwość wykonywania zawodu montera płatowców była bardzo ograniczona. Przeniesienie na niższe stanowisko jako represja za udział w strajku i działalność opozycyjną oraz brak możliwości powrotu na poprzednie stanowisko należy uznać za pozbawienie możliwości wykonywania zawodu w rozumieniu art. 3 pkt 3 lit. c ustawy – stwierdził sąd. Przepis ten mówi, że osobą represjonowaną z powodów politycznych jest ten, kto brał udział w wystąpieniu wolnościowym i w związku z tym został pozbawiony możliwości wykonywania swojego zawodu. Kierując się takim stanowiskiem sądu, szef Urzędu ds. Kombatantów musi ponownie zbadać sprawę. Wyrok jest nieprawomocny. ©?

Sygnatura akt: II SA/Rz 314/18

Dawny działacz „Solidarności" zwrócił się do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby politycznie represjonowanej.

Takim osobom ustawa z 2015 r. przyznaje prawo do świadczeń i pomocy pieniężnej oraz określa, komu przysługuje taki status.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe