fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Potrącenie długu z emerytury: więcej w kieszeni dłużnika

Fotolia.com
Emeryt zachowa co najmniej 750 zł brutto po potrąceniu jego długów w banku. To dużo więcej niż w poprzednich latach.

Od 1 lipca wzrasta limit kwoty świadczenia wolnej od egzekucji komorniczej, który ma ogromne znaczenie dla tysięcy zadłużonych emerytów i rencistów.

W myśl nowego brzmienia art. 141 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, będzie on teraz wynosił co najmniej 75 proc. minimalnej emerytury, czyli przynajmniej 750 zł brutto. Do tej pory kwota, która zostawała w kieszeni emeryta po potrąceniu wierzytelności była znacznie niższa i wynosiła tylko 50 proc. minimalnej emerytury.

Jeszcze na początku tego roku, zanim minimalna emerytura wzrosła od 1 marca do 1000 zł miesięcznie, wolna od egzekucji była kwota 441,28 zł miesięcznie.

– Będziemy się przyglądali, jak działają nowe przepisy i być może, za pół roku, czy rok uda się nam podwyższyć limit kwoty wolnej od egzekucji do 85 proc. minimalnej emerytury – mówi Barbara Bartuś, poseł PiS, sejmowy sprawozdawca projektu.

Co ważne, w myśl przepisów przejściowych nowe limity będą miały zastosowanie także do aktualnych potrąceń należności wypłacanych przez ZUS czy KRUS.

Nowy wyższy limit nie ma jednak zastosowania do należności alimentacyjnych. W tym zakresie obowiązuje stary limit 60 proc. kwoty minimalnej emerytury czy renty.

podstawa prawna: ustawa z 21 października 2016 r. DzU z 15 grudnia 2016 r., poz. 2036

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA