Przez 500 plus sądom rodzinnym przybywa pracy

Coraz częściej rodzice wnoszą pozwy o obniżenie alimentów, by zdobyć rządowe świadczenie.

Aktualizacja: 12.03.2018 19:13 Publikacja: 12.03.2018 16:51

Przez 500 plus sądom rodzinnym przybywa pracy

Foto: Adobe Stock

W wydziałach rodzinnych przybywa pracy – więcej jest spraw o obniżenie alimentów i o ich ustalenie, nieco więcej też o opiekę naprzemienną, a w niektórych sądach o powrót dzieci z rodziny zastępczej. Sędziowie łączą zwiększony wpływ takich spraw z wprowadzeniem programu 500+, choć nie zawsze mogą poznać motywację rodziców.

Skąd ten wzrost

Już w pierwszym okresie zasiłkowym 500+ przybyło spraw o obniżenie alimentów. Najprawdopodobniej powodem jest chęć pozyskania 500+ na pierwsze dziecko (a to zależy od dochodu). Dlatego jeśli np. ojciec będzie płacił o 100 zł mniej, matka spełni kryterium dochodowe i dostanie świadczenie na pierwsze dziecko.

Od kwietnia 2016 r. zaczęła obowiązywać ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Trudno więc spraw o obniżenie alimentów nie wiązać z jej wejściem w życie.

– Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy pozwy o obniżenie alimentów są składane, by spełnić kryterium dochodowe, ponieważ nie prowadzimy takich badań. Porównując dane dotyczące wpływu takich spraw do wszystkich sądów z okręgu od kwietnia 2016 r. do końca 2017 r. (307 spraw) do całego 2015 r. (178), zauważamy wzrost – przyznaje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Także w Łodzi przybywa spraw o obniżenie alimentów. Na przykład w jednym z wydziałów Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w 2016 r. spraw o obniżenie alimentów było dziesięć. W 2017 r. już 62. W jednym z wydziałów SR dla Łodzi Widzewa w 2016 r. takich spraw było 91, a rok później już 311.

Płacić ma rodzic

Od ubiegłego roku przybywa również spraw o przyznanie alimentów. Od początku trwającego okresu zasiłkowego, który rozpoczął się od października 2017 r., aby dostać 500+, i to nawet na drugie i każde kolejne dziecko, rodzic samotnie je wychowujący musi dołączyć do wniosku pochodzący z sądu lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy potwierdzający ustalenie alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

– Porównując wpływ spraw o ustalenie alimentów w okresie od połowy 2017 r. do końca 2017 r. (1021) z analogicznym okresem 2016 r. (737 spraw), możemy mówić o bardzo dużym wzroście ich liczby – mówi Agnieszka Żegarska z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Taki wzrost to jednak pożądane zjawisko.

„Samotny rodzic powinien zadbać o alimenty na dziecko od drugiego rodzica nie tylko ze względu na możliwość otrzymania świadczenia. Posiadanie tytułu wykonawczego daje poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość sądowej egzekucji należności, jeśli rodzic nie wywiązuje się z zobowiązań" – zauważył w jednym z pism do rzecznika praw obywatelskich Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny. I dodał, że państwo wspiera rodziny z dziećmi, ale w pierwszej kolejności obowiązek zaspokojenia potrzeb dziecka spoczywa na jego rodzicach.

Są jednak i takie sądy, w których spraw rodzinnych, które mogłyby mieć związek z programem 500+, nie przybyło ponoć w ogóle.

– W sądach rejonowych w okręgu nowosądeckim wzrostu liczby spraw motywowanych chęcią pozyskania 500+ nie zauważono – potwierdza Magdalena Frączek z Biura Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Statystyki sądowe nie są jednak szczegółowe. Sądy odnotowują np. sprawy o wysokość alimentów, ale bez rozbicia na te o ich obniżenie lub podwyższenie. Tylko w części wydziałów prowadzona jest szczegółowa analiza.

2,62 mln rodzin korzysta z rządowego programu socjalnego Rodzina 500+

W wydziałach rodzinnych przybywa pracy – więcej jest spraw o obniżenie alimentów i o ich ustalenie, nieco więcej też o opiekę naprzemienną, a w niektórych sądach o powrót dzieci z rodziny zastępczej. Sędziowie łączą zwiększony wpływ takich spraw z wprowadzeniem programu 500+, choć nie zawsze mogą poznać motywację rodziców.

Skąd ten wzrost

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe